Cínování (oprava plechu)

nadpis.jpg

Cín je netoxický, patří mezi kovy s dobrou korozní odolností. Kromě toho má cínový povlak ještě řadu vynikajících vlastností, které se využívají v mnoha odvětvích průmyslu. Je to např. dobrá pájitelnost, nejedovatost v prostředí slabých organických kyselin,

Pár lidí se mě ptalo jak cínuji. Trochu jsem to pokusil popsat a vyfotit, fotky nejsou perfektni, blbě se fotografuje jednou rukou a druhou a třeti rukou pracuje... Potřebujeme: cínovací pastu, dřevěné špachtle (mám jich více, na každou přilezitost jinou], trochu nového nebo starého oleje, cín, zapalovač, karosářskou brusku [jde to i flexou], hadr, něco na odmašťování [používám odmašťovač na brzdy], plynový hořák a něco na sundaní laku)

cinovani

cinovani

cinovani

Toto chceme zacínovat aby plocha byla rovná, lak musí úplně pryč. (jinak cín nebude držet)

cinovani

cinovani

Odmastíme

cinovani

Zamícháme cínovací pastu (V Německu stoji 38€)

cinovani

Ohřejeme místa, kde se bude cínovat

cinovani

Ohřáté místa

cinovani

Natřít pastu na plech (plech musí být trošku teplý, ale né moc horký, aby pasta nestekla) . Bez pasty se nedá cínovat, bez ní cín nebude držet na plechu.

cinovani

Pak ohřát pastu na správnou teplotu (správnou teplotu poznáte tak, že to bude vypadat chromově, nejdříve to bude hnědé) mezi hnědou a chromoovou to musíte otřít hadrem!!!) Na fotce to, už uprostřet je dost (skoro, až moc) ohřáté, potom to otřeme než to vychladne

cinovani

Otřeno

cinovani

Teď vezmeme dřevěné špachtle. Položíme do oleje, aby dřevo nasálo olej a cín nevysel na špachtly. Když začne cín vyset na dřevu ještě jednou do oleje a (dále na příští fotce)

cinovani

Pak vyndat dřívko, ohřát a nechat okapat olej, aby nám nerušil cín.

cinovani

Pak ohřívat cín a plochu plechu. Až bude cín lesklej začne kapat.

cinovani

Ohřát plech (aby měl stejnou teplotu jako cín, jinak by cín nedržel)

cinovani

Pak cín nakapeme nebo natlačíme na plochu a zlomíme od studeného dílu.

cinovani

Potom zase ohřát cín na plechu a zahladit dřevěnou špachtlí.

cinovani

cinovani

Pak můžete začít cín srovnávat do perfektce. ( a nebo taky ne ) Zde to hobbluji: (mužete to i vzít flexou a zahladit, ale nejde to tak dobře a budete potrebovat více kitu. A POZOR, když budete brousit flexou, tak jen venku, a vzít si masku.

cinovani

cinovani

Výsledek pozor při ohřátí, lehce se plech skroutí.

cinovani

cinovani

cinovani

Autor: Schlumpf (Šmoulík)

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení