Kam vyrazit autem na dovolenou

Skoda Octavia

Pokud nepatříte mezi zastánce organizovaných dovolených, je pro vás cestování autem nejlepší volbou. Naprostá flexibilita a dostupnost míst, na která byste se hromadnou dopravou dostali jen stěží, hovoří jasně pro cestu autem. Kam se však letos vydat?

Zajímavých míst, na která se dostanete po vlastní ose, je mnoho. V dnešním článku se podíváme na oblíbené Chorvatsko a Slovinsko. Vypravte se do míst, která vám nabídnou malebnou přírodu, koupání v moři i historická města.

Vydejte se autem do Chorvatska

Chorvatsko patří mezi země dostupné automobilem. Pokud se vám po cestě nevyskytnou nečekané komplikace, cesta do Chorvatska autem vám bude trvat okolo 8 hodin. Naplánovat trasu předem je přitom nezbytné. Můžete se vydat vozidlem malebnou krajinou s menším provozem nebo dát přednost rychlejší variantě po dálnici.

 

Zdroj: Pexels.com

Mýtnému se nevyhnete

Na Chorvatských dálnicích se nevyhnete placeným úsekům, mýtnému. Dálniční poplatek budete platit nejen podle délky úseku, kterým pojedete, ale také podle typu vozidla. Mýtné můžete platit bezkontaktně i v hotovosti. Na dálnicích s větším počtem nájezdů dostanete při vjezdu kartu. Mýtné zaplatíte až po opuštění dálnice.

Co se týče cestovních dokladů, Chorvatsko umožňuje vstup a pobyt i na základě občanského průkazu. Pas tak nutně nepotřebujete, ale může se hodit pro případ, že byste občanský průkaz ztratili.

Navštivte historickou Pulu

Při cestě do Chorvatska si nenechte ujít Pulu. Určitě vás zaujme starořímský amfiteátr a národní park Bjiruni. Pula vás překvapí upravenými plážemi a tavernami. Ubytovat se můžete v kempu nebo několika hvězdičkovém hotelu.

Nevynechte přírodní krásy Slovinska

Ve Slovinsku můžete provozovat turistiku, koupat se v moři, obdivovat krásy Slovinských jeskyní, ale také relaxovat třeba v lázeňském městečku Bled. Do této země vám cesta nebude trvat příliš dlouho. Autem do Slovinska pojedete přibližně 8 hodin. Nezapomeňte, že i zde budete platit dálniční poplatky. Na slovinských dálnicích budete potřebovat, stejně jako u nás, dálniční známku, kterou je nutné nalepit na přední sklo vozidla.

Než tak učiníte, musíte odstranit všechny dálniční známky, které již nejsou platné. Někdy může být odlepení dálniční známky obtížné.

 

Zdroj: Pexels.com

 

Pokud se rozhodnete navštívit právě tuto zemi, určitě si nenechte ujít návštěvu Postojanských jeskyní, lázeňského městečka Bled a Triglavského národního parku, který je součástí Julských Alp. Můžete obdivovat průzračná jezera, vzácnou flóru i faunu. Ve volné přírodě při troše štěstí narazíte na vzácného sviště horského, tetřeva hlušce, kamzíka horského nebo rysa.

Při návštěvě Postojanských jeskyní si objednejte prohlídku s průvodcem. Jeskynním komplexem vás proveze elektrický vláček.

Na chvíli se zastavte také v lázeňském městečku Bled. Uvolněte se a relaxujte na pohádkově krásném místě. Průzračně modré jezero je na příjemnou teplotu vyhříváno podzemními termálními prameny. Uprostřed jezera je možné navštívit barokní kostel Nanebevzetí. Můžete si zde zazvonit na zvon, který vám údajně splní přání. Za vyzkoušení to určitě stojí. Neměli byste také vynechat návštěvu vinného sklípku s ochutnávkou pršutu a místního vína.

Než vyjedete

1. Nechte si zkontrolovat technický stav vozidla. Hodit se může také doplnit chladivo do klimatizace, což oceníte zejména na rozpálené dálnici.

2. Nezapomeňte si všechny potřebné doklady. Osobní i k vozidlu.

3. Uvědomte si, že každá země má jiná pravidla silničního provozu. Jejich neznalost

neomlouvá.

4. Zkontrolujte si, zda máte uhrazeno povinné ručení a havarijní pojištění

5. Pamatujte si, že ve všech zemích je možné použít nouzové telefonní číslo 112.

Ať už se pustíte na cesty do zahraničí nebo v tuzemsku, nezapomeňte si dovolenou vždy dobře naplánovat. Mohou vás po cestě zaskočit nejrůznější problémy. Snažte se jim důkladnou přípravou předejít.

Kam vyrazit autem na dovolenou

Čtěte také:

Hledat

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení