Co přinesou elektrická auta zákazníkům?

skoda-vision-e.jpg

Jak změní elektromobily tvář dnešního automobilismu? Co nového přinesou uživatelům? Na tyto i další otázky odpověděl v rozhovoru Dr. Guido Haak, vedoucí managementu produktu ŠKODA AUTO.

 

Jak elektromobilita ovlivní vzhled budoucích automobilů? Přinášejí elektromobily nové možnosti, nebo budou vypadat podobně jako dnešní auta?

Kompaktnější elektrické pohony otevírají nové možnosti pojetí proporcí a konstrukce vozu. Díky nové modulární platformě pro elektromobily (MEB) mohou designéři vytvořit ve všech směrech prostornější, funkční interiér. Flexibilnější poloha komponentů pohonu již umožnila vznik nových vývojových trendů, jako je například "frunk", tj. přední kufr. Zákazníci jsou však stále zvyklí na konvenční vzhled automobilu, takže přechod bude postupný.

 

Jak se změní každodenní život s elektrickým vozidlem, pokud jde o styl řízení, dojezd, nabíjení nebo konektivitu? Co se budou muset řidiči naučit?

V dohledné budoucnosti bude jízda elektromobilem vyžadovat více plánování než u benzinových/dieselových vozidel. Konektivita bude v tomto případě pomáhat online službami, jako je navigace k nabíjecím stanicím, vzdálený přístup k údajům o vozidle nebo plánování časů nabíjení. S rostoucí sítí veřejných nabíjecích stanic a zkrácenými dobami nabíjení se však flexibilita zvýší. Již dnes většina lidí používá vozy pro každodenní dojíždění na krátkou vzdálenost, pro což je elektromobil stejně vhodný jako konvenční vozidlo.

Dr. Guido Haak vedoucí managementu produktu ve ŠKODA AUTO

Jaké jsou hlavní výhody pro řidiče elektromobilů? 

Hlavními výhodami jsou nižší provozní náklady spolu s nižší cenou pohonných hmot a snazší údržbou. Samotné řízení elektromobilu je také pohodlnější a jízda dynamičtější. S ohledem na nedávná oznámení mnoha měst a regionálních vlád bude elektrický pohon nezbytný k tomu, abyste mohli vjet do určitých oblastí.

"ŠKODA AUTO VŠAK ZÁKAZNÍKŮM NABÍDNE VELMI KONKURENCESCHOPNÉ PRODUKTY, KTERÉ NABÍZEJÍ VELKOU ŠÍŘI SCHOPNOSTÍ ZA ROZUMNOU CENU.“

 SUV jsou v módě a získávají stále větší podíl na trhu – změní tento trend elektrifikace automobilů? Je rozdíl, jestli elektrifikujete SUV nebo kompaktní vůz?

Neexistuje žádný zásadní rozdíl v elektrifikaci SUV a standardního osobního automobilu, jako je sedan nebo kombi. Fyzika však zůstává stejná: vyšší hmotnost, větší kola a vyšší odpor vzduchu SUV znamenají snížený dojezd a potřebu větších baterií. SUV si dnes lidé kupují kvůli designu a vyšší řidičské pozici. Tyto faktory se nebudou měnit bez ohledu na hnací ústrojí.

A co zákazníci, kteří vlastní relativně nové spalovací vozidlo a chtějí s ním dál roky jezdit – jak rychle se pro ně něco změní, pokud jde o síť čerpacích stanic, servis a údržbu, náhradní díly atd.?

Ten, kdo právě koupil auto se spalovacím motorem, ho bude moci řídit minimálně po dobu obvyklé životnosti tohoto vozu. Přechod k elektrickým pohonům bude postupný. Čerpací stanice, servisy a další služby budou k dispozici ještě pár dekád. Pokud nežijete v oblasti, která vyžaduje rychlý přechod směrem k mobilitě s nulovými emisemi, bude vozidlo s motorem s vnitřním spalováním použitelné ještě dlouhé roky

Co chtějí zákazníci elektrických automobilů a jaké jsou jejich obavy? Jaké máte zatím poznatky?

Již dlouho víme, že reálný dojezd je největší starostí zákazníků uvažujících o elektromobilu. Náš první elektromobil, elektrické CITIGO, už bude nabízet dostatečný dojezd 300 kilometrů a další generace elektromobilů dokáže nabídnout dojezd kolem 500 km. To je víc než dostatečná porce pro pohodlné každodenní dojíždění bez strachu z omezeného dojezdu. Související doba nabíjení a hustota sítě nabíjecích stanic jsou klíčové faktory pro budoucí úspěch elektromobilů.

Na čem bude záležet to, jak zákazníci přijmou elektromobily ŠKODA? Bude to jen o dojezdu? Jakou roli bude hrát design, interiér a cena?

Kromě omezeného dojezdu nabízejí elektrické automobily spoustu nových možností uvedených výše. O těch musíme zákazníky přesvědčit. Další bariérou jsou vyšší pořizovací ceny pramenící ze stále vysoké ceny baterií. ŠKODA AUTO však zákazníkům nabídne velmi konkurenceschopné produkty, které nabízejí velkou šíři schopností za rozumnou cenu.

Co bude odlišovat elektromobily ŠKODA od automobilů jiných výrobců?

Standardní hodnoty ŠKODA zůstanou stejné: lidský přístup, usnadnění každodenního života, pocit překvapení. Nepotřebujeme znovu definovat značku, jen přenášíme své hodnoty na nová elektrická vozidla. Při našich pravidelných schůzkách s designéry ŠKODA jsem už měl možnost vidět chystané modely a věřte mi, budou mít výjimečný a specifický design.

Autonomní jízda bude díky elektromobilitě důležitější – jaký význam má tato technologie v oblasti bezpečnosti provozu?

Autonomní jízda má potenciál snížit riziko nehody na minimum. Po dlouhou dobu se však budeme setkávat s různými stupni autonomního řízení a kombinací autonomně řízených vozů a automobilů s lidským řidičem. Právě teď celý automobilový průmysl provádí výzkum zaměřený na zvýšení bezpečnosti pomocí vyspělých asistenčních systémů pro řidiče, které budou řídit plně autonomní automobily. Ale jde zatím o vizi, na kterou si ještě více než 10 let počkáme.

Budou elektromobily ŠKODA z dlouhodobého hlediska pro uživatele levnější nebo dražší než běžné vozy (včetně nákladů na údržbu nebo životnosti IT komponent)?

Snažíme se poskytovat zákazníkům za jejich peníze vysokou hodnotu. Elektrické vozy mají potenciál splnit tento slib, jakmile dojde k poklesu cen baterií.

Jakou roli hrají služby mobility pro skutečný produkt, automobil? A jak dobře si ŠKODA AUTO stojí?

Služby mobility nejsou pevně spojené s elektrickou mobilitou. Omezený dojezd elektrických vozidel však vyžaduje inteligentnější řešení mobility. Brzy se dočkáme kreativnějších způsobů organizování osobní dopravy z bodu A do bodu B prostřednictvím několika různých druhů dopravy 

 

Co přinesou elektrická auta zákazníkům?

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení