Jak zabezpečit auto proti krádeži

Skoda Octavia

Říkáte si, že vaše auto není pro zloděje dost atraktivní na to, aby se na něj zaměřili? Možná budete překvapení. Kradou se vozy dražší i levnější, novější i starší. Co však hraje velkou roli, je míra jejich zabezpečení.

Statistiky krádeží aut

Ačkoliv krádeže aut v ČR dlouhodobě klesají, policie minulý rok i tak řešila 15 782 případů souvisejících s autokriminalitou. Zdaleka nejkradenějším vozem v ČR je Škoda Octavia. Za ním následuje Škoda Fabia a překvapivě Felicia, což boří mýtus o tom, že zloději necílí na starší vozy. Naopak, ve srovnání s vysoce zabezpečenými moderními vozy lze stará auta mnohem snáze odcizit.

 

Zabezpečení auta přitom nemusí být nijak drahé. A nejde jen o zabezpečení, které brání ukradení samotného auta, mnohonásobně častější jsou totiž případy, kdy zloději ukradnou věci ve voze. Např. v roce 2020 řešila policie 9 695 takových případů. Proto v autě nikdy nenechávejte nic, co by mohlo zaujmout pozornost. Rozbít okno, vytáhnout předmět a utéct pryč zabere pár vteřin.

 

Další množinu krádeží tvoří odcizení součástí motorových vozidel. Za rok 2020 jich bylo 3 089. Odcizit součást auta zabere delší čas a instalace bezpečnostních prvků zlodějům brání právě v tom, aby se dlouho motali okolo auta.

Zabezpečení garáže

Auta volně stojící v ulicích, obzvlášť v těch zapadlejších, jsou přirozeně častějším terčem zlodějů. K zabezpečení auta přispívá významnou měrou garážování, ideálně v garáži, která je součástí domu. Pokud si pohlídáte právě i zabezpečení garáže, získáte tak dvojnásobnou bezpečnostní vrstvu. Kromě alarmů, čidel a kamer se také můžete spolehnout především na kvalitní kované mříže v oknech.

Autoalarm/GSM alarm

Starý dobrý alarm se hodí do všech aut nehledě na jejich stáří a typ. Úkolem alarmu je v prvé řadě monitorovat stav vozu: dveře, kufr, kapota, okna, nadzvednutí vozu, narušení interiéru. Když k něčemu dojde, spustí výstražný signál a světla a pošle zprávu na váš mobil nebo pager.

 

Co vše alarm monitoruje a jak reaguje na narušení vozu, závisí na jeho kvalitě a funkcích. Profesionální zloději aut si však s alarmy dokáží během několik vteřin poradit. Méně zkušení zloději se při jeho spuštění dávají na útěk.

Mechanické zabezpečení

V 90. letech byly populární mechanické zámky, a to hlavně volantů a řadících pák, ale existují i zámky na pedály. Jsou poměrně levné a lze je jen těžko překonat bez použití elektrického ručního nářadí. Navíc viditelně vypovídají o tom, že majitel si svoje auto chrání, což společně s blikajícím alarmem zloděje účinně odrazuje - proč se dobývat do dobře zabezpečeného auta s vysokým rizikem, když okolo stojí desítky dalších?

Bezpečnostní značení oken

Zřejmě nejlevnější metoda zabezpečení vozidla, která je zároveň ochranou jeho nejslabšího místa, je zabezpečení oken. Pomocí techniky pískování nebo leptání se sklo označí homologační značkou. Když zloděj okno rozbije, musí ho pak nahradit novým, aby mohl auto prodat. To znamená, že by musel věrohodně vyrobit i značku, která byla součástí okna. To je ovšem značně náročné, protože musel by sehnat padnoucí okno ze stejného roku výroby. Vůz je tudíž pro zloděje prakticky znehodnocený.

Imobilizéry

Imobilizér je elektronické zařízení nainstalované v zámku dveří a zapalování vozu, které komunikuje s čipem v klíči. Když čip neobsahuje správný kód, řídící jednotka ho vyhodnotí jako neznámý a neumožní nastartovat auto tím, že znemožní přísun paliva do motoru.

Tajný vypínač

Za pár stovek korun si můžete do auta nechat nainstalovat skryté tlačítko, bez jehož sepnutí auto nenastartuje. Jeho umístění je na vás, nemusí to však být přímo tlačítko. Může se například jednat o specifickou kombinaci páček na volantu, bez které auto nelze nastartovat (něco jako když zloději ve filmech hledají kombinaci k otevření trezoru). To zloděje nutí ztrácet čas tím, že bude hledat tlačítko, kombinaci nebo všeobecně důvod, proč mu auto nechce startovat.

GSM/GPS lokátor

GPS trackery nebo lokátory jsou sledovací zařízení odesílající údaje o stavu vozu do systému, ke kterému se dostanete z mobilní aplikace nebo z internetového prohlížeče. Údaje zahrnují jeho aktuální polohu, trajektorii minulých jízd i včetně nájezdu kilometrů. Policie je díky němu schopná auto rychle najít. Tyto lokátory někdy bývají i součástí GSM alarmů.

Čtěte také:

Hledat

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení