Kupujeme novou Škodovku: Co vše musíte zařídit?

Skoda Superb tuning

Chystáte se kupovat novou Škodovku? Stejně jako u jakékoliv jiné značky byste se měli připravit na byrokracii, bez které se nákup auta bohužel neobejde. Jaké povinnosti vás čekají? Pojďme se na ně společně podívat.

 

Kupní smlouva je základ

Ať už nakupujete u autorizovaného prodejce, v autosalonu nebo online, musíte při zaplacení podepsat kupní smlouvu. Tímto krokem na vás automaticky přecházejí všechny práva a povinnosti, které se s užíváním auta pojí. Pokud jde o nový vůz, vše by mělo proběhnout bez problému. Přesto si raději zkontrolujte, že dokument obsahuje všechny důležité údaje o prodejci i o vás jakožto nakupujícím. 

Povinné ručení neodkládejte

Povinné ručení budete potřebovat už při cestě od prodejce. Nikdy nevíte, co se může stát, sjednejte si ho tedy co nejdříve. Dobrou zprávou je, že to zvládnete během pár minut přes internet. Nejprve si ale raději srovnejte ceny od jednotlivých poskytovatelů – s tím vám pomůže bezplatná kalkulačka povinného ručení. Jen tak máte jistotu, že zvolíte nejvýhodnější nabídku.

Havarijní pojištění sice mít nemusíte, ale přesto vám ho doporučujeme. Zaplatíte jen několik set korun měsíčně navíc a přitom si ušetříte spoustu starostí. Poplatky za oba typy pojištění závisí na ceně vozidla. Čím dražší auto kupujete, tím více vás to bude stát. A pokud byste si ani potom nebyli výběrem jisti, zde najdete spoustu dalších užitečných tipů. 

Nezapomeňte auto přihlásit do registru

Nový vůz musíte také co nejdříve zaregistrovat. Online to zatím možné není, přihlášky se vyřizují pouze osobně. Daleko to ale mít nebudete. Od roku 2017 totiž nehraje roli vaše bydliště a stačí zajít na obecní úřad s rozšířenou působností, který máte nejblíž. Pro urychlení celého procesu si formulář stáhněte předem a objednejte se na konkrétní termín. 

Jako fyzická osoba si s sebou si vezměte platný doklad totožnosti, smlouvu nebo fakturu potvrzující koupi, velký technický průkaz, doklad o zaplacení správního poplatku a zelenou kartu – ta slouží jako potvrzení řádně zaplaceného povinného ručení. Podnikatelé pak místo občanského průkazu předkládají živnostenský list a právnické osoby výpis z obchodního rejstříku. Jinak vše zůstává stejné..

V současnosti za registraci zaplatíte 800 Kč. Pokud ale chcete značku na přání, připravte si rovných 10 tisíc korun.

Dovoz ze zahraničí

 

Pokud koupíte auto v jiné zemi Evropské unie, je vaší povinností zaplatit daň z přidané hodnoty. Potom už je postup stejný jako při koupi auta v České republice. Clo ani jiné poplatky řešit nemusíte.

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení