ŠKODA OCTAVIA RS 245: Nový sportovně laděný vrchol modelové řady

ŠKODA OCTAVIA RS 245

Připoutejte se, prosím: přijíždí nejsilnější ŠKODA OCTAVIA v historii. Nová ŠKODA OCTAVIA RS 245 má výkon 180 kW (245 k) – to je o 11 kW (15 k) více než měla dosud nejsilnější verze RS 230. Silný motor a inovativní technika podvozku včetně elektrohydraulicky ovládané uzávěrky předního diferenciálu (VAQ) zaručují skvělý zážitek z jízdy. Tento silák je v nabídce v karosářských verzích liftback i kombi a svou premiéru bude mít na 87. Mezinárodním autosalonu v Ženevě. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h, z 0 na 100 km/h zrychluje kompaktní sportovec za pouhých 6,6 s (OCTAVIA COMBI RS 245: 6,7 s). Jak je obvyklé, nabízí interiér i zavazadlový prostor dostatek místa. Kromě toho jsou i pro verzi ŠKODA OCTAVIA RS 245 v nabídce nejnovější asistenční systémy. S infotainmentem mohou být cestující díky WLAN-hotspotu a modulu LTE na přání nepřetržitě online. Praktické přednosti tohoto silného kompaktního vozu doplňuje i řada ‚Simply Clever’ řešení.

Lesklé černé detaily a výrazný sportovní zvuk
ŠKODA OCTAVIA RS 245 je nositelem nové tváře značky se zvláštními sportovními detaily. Zcela nová příď se širokou maskou chladiče a širokými otvory pro vstup chladicího vzduchu s voštinovou strukturou v nově tvarovaném nárazníku propůjčují vozu ŠKODA OCTAVIA RS 245 maskulinní a dynamický vzhled. Jak žebra masky chladiče, tak i její rámeček jsou provedeny v lesklém černém laku. Nově strukturované světlomety krystalického vzhledu jsou sériově vybaveny Full-LED technologií a funkcí adaptivních světlometů AFS. Také mlhové světlomety, zadní skupinová světla a osvětlení registrační značky jsou provedeny v krystalické optice a vybaveny prvky LED.

Černé jsou i kryty vnějších zpětných zrcátek a lichoběžníkové koncovky výfuku. Na masce chladiče a na pátých dveřích je umístěno logo RS s lesklým černým písmenem „V“ (z anglického „Victory“). Detaily jako spoiler na zádi liftbacku, resp. na hraně střechy u verze kombi jsou další znaky emocionálního a sportovního designu. S výrazným zvukem ze sportovního výfuku se ŠKODA OCTAVIA RS 245 i akusticky předvádí coby špičkový sportovec.

Sportovní sedadla a hliníkové prvky v interiéru
Sportovní styl dominuje i převážně černému interiéru – od stropu až po podlahu s kryty pedálů z ušlechtilé oceli. Sportovní sedadla s potahem z materiálu Alcantara se zvýšenými bočnicemi a integrovanými hlavovými opěrkami dobře drží tělo při rychlém průjezd zatáček. Přední sedačky zdobí – stejně jako přední prahové lišty – logo RS. S dynamickým prostředím ladí sportovní multifunkční volant s věncem potaženým perforovanou kůží a integrovanými páčkami řazení pro volitelnou převodovku DSG. Ambientní LED osvětlení v dekoračních lištách v typickém designu RS 245 ponoří interiér do deseti individuálně volitelných barev. Do přístrojového panelu je integrován barevný Maxi DOT displej.

Velká síla, nízká spotřeba
Pod kapotou špičkového modelu řady ŠKODA OCTAVIA pracuje čtyřválcový benzinový motor TSI o výkonu 180 kW (245 k) – to je o 11 kW (15 k) více než u dosud nejsilnější varianty tohoto modelu. Maximální točivý moment 370 Nm je k dispozici v rozsahu od 1.600 do 4.300 min-1. Zákazník může volit mezi šestistupňovou manuální převodovkou nebo novou sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Liftback zrychluje z 0 na 100 km/h za 6,6 s, kombi za 6,7 s. Mimořádně působivé jsou také hodnoty pružného zrychlení. Sprint ze 60 na 100 km/h na pátý převodový stupeň zvládá ŠKODA OCTAVIA RS 245 s manuální převodovkou za pouhých 6,4 s (OCTAVIA COMBI RS 245: 6,5 s), na zrychlení z 80 na 120 km/h stačí pouze 6,6 s (OCTAVIA COMBI RS 245: 6,8 s).

ŠKODA OCTAVIA RS 245 překypuje emocemi a dynamikou. Ve třídě kompaktních vozů nabízí sportovně a zároveň prakticky zaměřeným řidičům vynikající poměr ceny a výkonu.

Sportovní podvozek a mechanicky omezený prokluz
Díky sportovními podvozku je světlá výška vozu ŠKODA OCTAVIA RS 245 oproti běžným modelům této modelové řady o 14 milimetrů nižší. Rozchod kol zadní nápravy je o 38 milimetrů širší než u předchozí verze. Sériová kola z lehkých slitin v černém designu jsou devatenáctipalcová. Součástí sériové výbavy je i stabilizační program ESC se sportovním režimem a elektrohydraulicky ovládaný samosvorný přední diferenciál VAQ. Tato funkce diferenciálu umožňuje mimořádně dynamickou akceleraci při výjezdu ze zatáčky. Omezuje prokluz na jednom z předních kol a optimalizuje přenos hnacího momentu na vozovku. Elektrohydraulická uzávěrka diferenciálu VAQ se nabízí výhradně pro vrcholný model RS 245. Volba jízdního profilu Performance Mode Select a Performance Sound Generator umožňují individuální nastavení funkcí pohonu, řízení, sportovního zvuku a komfortních funkcí dle přání řidiče. Dynamický charakter vozu ŠKODA OCTAVIA RS 245 dále zvýrazňuje i progresivní řízení a volitelně dodávaná adaptivní regulace podvozku Dynamic Chassis Control (DCC).

WLAN-hotspot a navigace v reálném čase
ŠKODA Connect nabízí progresivní mobilní online-služby ve dvou kategoriích - Infotainment Online (informace/zábava) a Care Connect (asistence řidiče). Nová generace infotainment systémů Bolero, Amundsen a Columbus dostala skleněný design a kapacitní displeje reagující už na lehký dotyk. Ve voze ŠKODA OCTAVIA RS 245 mají infotainmenty speciální startovací obrazovku. Vrcholný navigační systém Columbus nabízí obrazovku s úhlopříčkou 9,2 palce, WLAN-hotspot a LTE-modul pro superrychlý přenos dat. Mezi mimořádně užitečné služby patří kromě toho Dopravní informace online, které v případě dopravní zácpy doporučí objízdnou trasu. V systému Columbus lze hledaná místa s POI (Point of interest) zadávat hlasem. Systém kromě toho poskytuje zprávy a informace o počasí, o čerpacích stanicích na trase (včetně cen pohonných hmot) nebo o parkovištích a jejich aktuální obsazenosti. Phonebox umožní indukční nabíjení smartphonů.

Care Connect umožňuje nouzové volání (automaticky v případě nehody, při níž budou aktivovány zádržné systémy), systém po stisknutí tlačítka zalarmuje asistenční službu nebo naváže spojení s odborníky, kteří zodpovědí dotazy, týkající se např. jednotlivých funkcí vozu.

Další online-služby nabízí aplikace ŠKODA Connect App s pomocí chytrého telefonu. Mimo jiné se jedná o vzdálený přístup k vozu (Remote Access), umožňující kontrolu oken, dveří, střešního okna, osvětlení, stavu palivové nádrže nebo zobrazení pozice vozu.

Asistenční systémy jako ve vozech vyšších tříd
Elektronické asistenční systémy výrazně překonávají úroveň běžnou ve třídě kompaktních vozů. Novinkami v programu jsou asistent pro couvání s přívěsem, prediktivní ochrana chodců (brzdí při hrozící kolizi s chodci) jako součást systému Front Assist, Blind Spot Detect (varuje před vozidly v mrtvém úhlu zpětných zrcátek), Rear Traffic Alert (senzory na zádi varují při vycouvávání z parkoviště před vozy, blížícími se z boku), Manoevre Assist (při parkovacích manévrech brzdí vůz při jízdě vpřed i při couvání, pokud senzor rozpozná překážku) a Crew Protect Assist (při hrozící nehodě zavře okna a střešní okno a předepne bezpečnostní pásy řidiče a spolujezdce). Crew Protect Assist spolupracuje se systémem Front Assist včetně funkce nouzové brzdy City. Osvědčený adaptivní tempomat Adaptive Cruise Control (ACC – při zadané rychlosti udržuje požadovaný odstup od vozidla před sebou) je ve voze ŠKODA OCTAVIA RS 245 aktivní až do rychlosti 210 km/h.

Řada ‚Simply Clever’ řešení na palubě
Mezi četné ‚Simply Clever’ detaily nového vozu ŠKODA OCTAVIA RS 245 patří mimo jiné držáky lahví ve středovém panelu (umožňující otevírání PET-lahví jednou rukou), vyhřívaný volant, dva USB-konektory pro cestující na zadních sedadlech, klíč s možností personalizace (až tři uživatelé si mohou uložit individuální nastavení klimatizace, sedaček, hlasitosti audiosystému a volbu jízdního profilu) a vyjímatelná LED-svítilna v zavazadlovém prostoru verze kombi, jejíž akumulátor se za jízdy automaticky nabíjí.

Zkratka RS pro nejsportovnější modely značky ŠKODA
Zkratku RS použila ŠKODA poprvé v roce 1974 v motoristickém sportu. V roce 2000 se tato zkratka jako synonymum sportovního charakteru objevila i v modelové paletě značky ŠKODA. To byl počátek úspěšné historie. Dosud bylo prodáno 200.000 vozů ve variantě RS – z toho 100.000 od roku 2013, ve třetí generaci modelu OCTAVIA.

ŠKODA OCTAVIA RS 245: Nový sportovně laděný vrchol modelové řady
See video

Čtěte také:

Nejnovější fotografie:

  • Škoda 130RS
  • Škoda Octavia

Hledat

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení