ŠKODA VISION GT: DIGITÁLNÍ VERZE HISTORICKÉHO ŠKODA 1100 OHC

ŠKODA VISION GT

První skici a myšlenka projektu vznikly již v průběhu roku 2019, kdy se designérský tým nadchnul právě pro krásnou 1100 OHC. „Právě se chystaly oslavy 125. výročí založení automobilky a my jsme si řekli, že bychom v návaznosti na něj mohli oslavit i závodní historii značky. Čerstvě zrenovovaná ŠKODA 1100 OHC se ukázala být jako skvělá inspirace,“ říká za tým designu exteriéru Franc Le Gall.

„Uvažovali jsme o přímém znovuzrození původní 1100 OHC, druhou možností byl futurističtější návrh pro digitální svět budoucnosti. Po konzultaci s šéfdesignérem Oliverem Stefanim jsme se rozhodli oba směry propojit a vytvořit spojení minulosti a budoucnosti,“ dodává jeho kolega Julien Petitseigneur.

Studie VISION GT vznikala nejprve zcela v digitálním prostředí. Designéři postupně skicovali různé verze a spojovali jednotlivé myšlenky do výsledného celku. „Kreativní svobodu, která nám umožnila posouvat i hranice našich vlastních možností, jsme si opravdu užili,“ říká Franck Le Gall. Při přípravě studie šel tým až do nečekaných detailů, takže výsledek je vize jednomístného elektrického sportovního vozu, který (podle představ designérů) spočívá na lehce upravené platformě sériového modelu OCTAVIA RS.

Jedinou hranicí je fantazie
Designéři promysleli i řadu dalších detailů, optimální jízdní vlastnosti má zajistit aktivní aerodynamika, o ideální vyrovnávání přetížení se stará aktivní kokpit s odpruženým sedadlem pilota. Ten má k dispozici futuristický zploštělý karbonový volant, plochá obrazovka palubního systému slouží zároveň jako větrný štít a důležité informace vůz promítá jako u head-up displeje na hledí přilby pilota.

ak se zpřesňovala podoba studie, začala i příprava animací a filmu, který VISION GT prezentuje v doslova elektrizující atmosféře. „Od začátku do konce jsme používali software Blender, učili jsme se s ním a zjišťovali, co všechno v něm vlastně dokážeme,“ říká digitální modelář Andrej Denysko. Ve finále mu pak model v digitálním prostředí pomáhal „rozhýbat“ kolega Andrii Bahriichuk. „Bylo to neuvěřitelně zábavných 10 dní. Možnost připravit fantastický svět, ve kterém je jedinou hranicí naše představivost, byla jedinečná,“ říká Bahriichuk s tím, že nejzábavnější i nesložitější zároveň bylo hledání správných úhlů kamery v dynamických záběrech. Výsledkem je video, které ukazuje transformaci vozu ŠKODA 1100 OHC do moderní studie VISION GT doslova „v přímém přenosu“.


Navzdory tomu, že je studie VISION GT určena především pro herní a digitální svět budoucnosti, vznikl za účelem fyzické prezentace na výstavě Design a Transformace v Bruselu nakonec i fyzický model konceptu. Model ve zmenšeném měřítku vznikal primárně metodou 3D tisku, důležitá ale byla také řemeslná zručnost modelářů z oddělení ŠKODA Design.

„Model jsme si museli rozdělit na jednotlivé díly a ty si sami zkonstruovat, což znamená určit jejich tloušťky, to jak do sebe budou pasovat, jaké budou mít povrchy a podobně,“ říká Klára Valentová, která přípravu 80 centimetrů dlouhého modelu vedla. Příprava zmenšeného modelu má podle ní řadu různých úskalí: „Musíme brát ohled na požadovanou kvalitu jednotlivých povrchů, jak vše spojit dohromady, aby dobře vypadaly jednotlivé spáry.“

Díly se následně tisknou na různých 3D tiskárnách, vytištěné součástí pak postupují k ručnímu opracování. Modeláři je obrousí a spasují, když vše sedí, následuje lakování dílů nebo jejich potahování fólií, ale také ruční malování detailů, nebo rozsvícení modelu. „Před tímto modelem jsme podobně pracovali na studii vozu VOITURETTE ze seriálu Ikony v novém kabátě,“ dodává Valentová s tím, že VISION GT na zmíněnou sérii navazuje.

ŠKODA VISION GT:  DIGITÁLNÍ VERZE HISTORICKÉHO ŠKODA 1100 OHC

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení