InteriérEteriérMotorPodvozekElektrikaMuzika

LAICKÁ První pomoc při autonehodě - díl I.

Proč vlastně pomáhat a co je to tzv. laická První pomoc?
Seriál na pokračování, aneb pár praktických pravidel, JAK NA TO...


Aneb seriál na pokračování – ocitl jsem se u dopravní nehody, mám v ruce lékárničku a 2 či 4 schopné ruce okolo, které mohou a chtějí pomáhat. Co udělat jako první??

Proč právě tento seriál?

Mnoho z nás najezdí v těch našich mazlíčcích tisíce kilometrů ročně, proto i zde platí z matematiky ona přímá úměrnost.. Tedy jednoduché pravidlo ve smyslu "čím více se pohybuji na silnicích a najedu více km, tím větší existuje bohužel pravděpodobnost, že se stanu buď přímým účastníkem nehody nebo jejím přímým pozorovatelem"..

Stanete-li se Vy sami přímým účastníkem nehody, a nemůžete si v tu chvíli pomoci sami, nezbude Vám nic jiného, než se spolehnout na okolo projíždějící řidiče, nebo až na příjezd Rychlé Záchranné Pomoci (RZP).

Avšak čekat na RZP znamená pro postižené často velkou časovou prodlevu a často se stane, že postižený zemře ještě před příjezdem RZP. Proč? Vykrvácel nebo měl zapadlý jazyk a smrt nastala zadušením, atp.. A přitom stačilo tak málo. Trochu odvahy, žádný stud, panika, a racionální uvažování.

Otázka první a nejdůležitější tohoto dílu je:
Proč vlastně při autonehodě pomáhat?

Odpověď je jednoduchá: existuje něco jako morálka a vlastní svědomí a pak také trestně právní zodpovědnost. Zatímco onu morálku a svědomí má každý z nás někde jinde a nelze jejich přesné hranice nikdy stanovit - znáte to asi skoro všichni sami: i když jste u nehody byli a viděli ji, odjeli jste, protože jste si mysleli, že se vlastně nic nestalo. Až doma Vás pak začalo hryzat svědomí ve smyslu: "vážně se nic nestalo"???? "Vážně nepotřeboval někdo mou pomoc"? - a za čas to pustíte z hlavy, ale přesto je nutné vědět, že i ono neposkytnutí První pomoci znamená již vážný přečin proti zákonu:

Citujme § 207 tr. zákona - Neposkytnutí pomoci


(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na 1 rok.
(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na 2 léta nebo zákazem činnosti.

Zatímco výše popsanou morálku a svědomí vážně nelze nijak rozpitvávat, ona trestně právní zodpovědnost vyžaduje doplňující komentář. Proč???? Zjednodušeně řečeno: podle zákona musíte pomoci vždy, avšak
NEMUSÍTE POMÁHAT V PŘÍPADĚ, OHROZÍTE LI ŽIVOT SVŮJ ČI KOHOKOLIV JINÉHO.

Doplňující komentář tedy zní:
U 1. odstavce zákonodárce uvádí vyviňující podmínku, spočívající v tom, že povinnost poskytnout pomoc není dána, jestliže by pro toho, kdo pomoc poskytuje, znamenala vystavit nebezpečí sebe nebo jiného. Tak nelze spravedlivě žádat po neplavci, aby skočil do vody pro tonoucího, nebo žádat, aby někdo vlezl do hořícího domu, vytahoval zraněného zpoza trosek, hrozících zřícením apod.

Tato vyviňující podmínka však neplatí pro jednání, uvedené v odstavci 2., kdy je pachatel povinen vzhledem ke svému povolání nebo postavení povinen takové nebezpečí snášet a pomoc poskytnout. To platí zejména pro hasiče, důlní záchranáře, policisty a další profese. Pro lékaře a další zdravotnické pracovníky je taková povinnost uložena ustanovením § 55 dost. 1 písm. c) zák. č. 20/1966 Sb. zákona o zdraví lidu, které stanoví, že lékaři a zdravotničtí pracovníci jsou povinni poskytovat neprodleně první pomoc každému, jestliže by bez této pomoci byl ohrožen jeho život nebo vážně ohroženo zdraví a není-li pomoc včas dosažitelná obvyklým způsobem, a zajistit mu podle potřeby další odbornou péči. Toť zákon.

V dalších statích se však budeme bavit pouze o té laické PRVNÍ POMOCI. Co se pod tímto pojmem skrývá?

V podstatě nic složitého, jen pravděpodobně pár „nedůležitých“ podmínek:


a ) nejsme profesionální lékaři ani zdravotníci, nicméně jsme přímo u nehody
b ) máme po ruce jen autolékárničku, proto musíme často IMPROVIZOVAT
c ) někdo potřebuje pomoc a my víme, že dříve než za několik minut (v tom lepším případě) RZP nepřijede. V odlehlých místech naší země se může stát, že budeme čekat bohužel i déle než zákonem stanovených 15 minut).
d ) musíme stůj co stůj zajistit a udržet základní životní funkce postižených (zástava krvácení, dýchání, krevní oběh)
e ) zajistit místo dopravní nehody (bezpečně nehodu označit výstražnými blikači, výstražnými trojúhelníky)

Padla zde zmínka o čase: 15 minutách. Je třeba ji vysvětlit: podle platného zákona je povinen místo-příslušný kraj zajistit záchrannou zdravotnickou obslužnost do tohoto limitu. Jak je výše uvedeno, ve velkých městech může být dojezdová doba menší (několik minut), avšak na odlehlých místech naší země se může stát, že budeme čekat bohužel i déle. Toto je třeba vědět.

Co dělat po příjezdu RZP?
Po příjezdu rychlé záchranné služby (RZP) provedeme tzv. předání "pacientů" a další záchranné postupy již necháme na profesionálních pracovnících RZP.

Důležité upozornění:
Jistě chápu,že každý z nás se nechce "babrat" v nepříjemných situacích, které nás občas každého potkají. Proto podle diskuze pod příspěvkem rozhodnete Vy sami, jestli v seriálu pokračovat a něco se přiučit, naučit, uložit do hlavy, zapamatovat si, nebo jej ukončit.

Slovo na závěr: s mou kvalifikací instruktora znamená skládat pravidelně praktické zkoušky z První pomoci. Modelové příklady jsou často brány takové, jež pocházejí právě z dopravních nehod. Tím také chcu od počátku říci, že nejsu lékař, ale člověk s praxí a zkušeností k mému věku přiměřenou. Pokuď je tu mezi Vámi někdo, kdo lékař nebo záchranář je a rád by na tomto seriálu spolupracoval, ozvěte se (soukromá zpráva).

Na co se můžete těšit příště: "bum-bác-skříp-rup-bum" už se to stalo - co udělat jako PRVNÍ????

Otázka pro ostatní přímo k tématu: už jste někdy opravdu u nehody pomohli a "zachráněný" Vás našel
a nějakou formou Vám poté poděkoval?

Diskutovat nebo se vyjádřit můžete zde:

Diskuze

Autor: Petr



[ nahoru ]

[ zpět ]
Návštěvní knihaokkazy


© created by zabiak design
Jan Vosátka 2007