Co obnáší přestavba auta na LPG?

Skoda Octavia

Zdroj: Pexels.com

Jedna z nejdostupnějších variant, jak snížit provozní náklady auta a zároveň snížit emise, je přestavba na provoz na LPG. Kolik ale přestavba stojí, co obnáší a jaká má rizika? Je vaše auto vhodné k provozu na LPG?

Vyplatí se přestavba na LPG?

Napřed si položíme otázku, zda se přestavba vůbec vyplatí. Ukážeme si, na kolik vychází všechny finanční aspekty přestavby na LPG včetně následného servisování a provozních nákladů.

Kolik stojí provoz na LPG?

Litr LPG stojí dnes mezi 13 a 14 Kč. Spotřeba LPG je asi o 10-20 % vyšší, než spotřeba původního benzínového motoru, takže si ke každému litru můžeme přičíst asi 2,50 Kč. Ale i s cenou 17 Kč jsme pořád na polovině toho, co stojí benzín/diesel. A to si prodejci na LPG účtují zhruba dvakrát vyšší marži než u klasických hmot. I tak ale LPG zůstává velice levné díky zásadně nižší spotřební dani.

 

V poslední dekádě vyrostlo plnících stanic LPG jako hub po dešti. Je ale lepší tento aspekt nepodcenit a promyslet, kde a jak budete tankovat. Pokud máte čerpací stanici na cestě mezi domovem a prací, pak je to ideální.

Cena přestavby

Palivo LPG načepujete zhruba za polovinu toho, kolik stojí benzín a nafta. Zda se vám přechod na LPG vyplatí musíte spočítat podle toho, kolik bude stát přestavba a kolik kilometrů máte ještě v plánu s autem najet. Jako přibližné vodítko se udává, že aby se vám přestavba vyplatila, měli byste ještě ujet minimálně tolik kilometrů, kolik bude přestavba stát korun. Kdyby tedy její cena byla 30 000 Kč a plánovali byste s autem ujet ještě 30 000 km, budete zhruba na nule. Kilometry nad 30 000 pak budou už jen k dobru.

 

Cena se liší hlavně podle objemu motoru, počtu válců a koncepci motoru, v neposlední řadě podle typu použitého systému LPG.

 

Orientační cena přestavby na LPG podle počtu válců

Počet válců

Odhadovaná cena za přestavbu na LPG

3–4

20–30 000 Kč

5–6

24–40 000 Kč

8

28–40 000 Kč

10–12

45–65 000 Kč

 

V ČR nabízí přestavby za rozumnou cenu např. levnelpg.cz. Je možné si u nich objednat i přestavbu na splátky.

Povinné a pravidelné výdaje

Životnost LPG nádrže je stanovená na 10 let. Pak se musí vyměnit, což stojí 5-8 000 Kč. Další výdaje souvisí s každoroční kontrolou a údržbou motoru. Auta na LPG musí každý rok projít povinnou revizí, která stojí 300-500 Kč. Je také nutné pravidelně měnit filtr plynné fáze.

 

Pozitivní stránkou je zvýšení životnosti motoru, protože LPG jej tolik neopotřebovává. To je na druhou stranu obrovské plus.

 

Takto to bude zhruba finančně vycházet za předpokladu, že práci svěříte kvalifikovanému autoservisu. Budoucí závady nebo nedobře fungující přepínání mezi pohony vás samozřejmě okrade o další tisíce.

 

Nezapomínejme také, že vozidlo s LPG využívané pro podnikání nemusí platit silniční daň. Neodpočine si jen firemní pokladna, ale i životní prostředí. LPG se totiž považuje za způsob, jak snížit emise do doby, než se zvýší množství aut s bezemisním pohonem.

 

Které vozy se hodí na přestavbu na LPG?

Je omezené množství typů motorů, které se hodí pro přestavbu na LPG: Vlastně je jen jeden, u kterého si můžete být jistí, že je přestavba možná, a to motor s klasickým sekvenčním vstřikováním (označení MPi - Multi Point Injection), který se dnes již moc nevyrábí.

 

Motory s přímým vstřikováním, jako jsou TSi, FSi, GDi, TFSi a další, jsou komplikovanější. U některých je možné přestavbu udělat, u jiných ne. To je potřeba individuálně konzultovat s odborníkem v ověřeném servisu. Zařízení na LPG jsou v těchto případech navržené vždy na konkrétní typ motoru. Po přestavbě pojede auto stále přibližně z jedné šestiny na původní pohonnou hmotu, budoucí ušetřená částka za palivo je tedy o krapet nižší.

 

Pokud byste chtěli kupovat nové auto, je tedy lepší koupit takové, které má zástavbu LPG již provedenou.

Jak probíhá přestavba na LPG?

Přestavba vozidla na LPG je technický zákrok, který vyžaduje zkušenosti, znalosti a důsledně odvedenou práci. Některé autoservisy nabízejí přestavbu za jeden den, ale těžko lze věřit, že je možné ji zvládnout tak rychle a zároveň kvalitně. Je lepší nechat vozidlo v servisu 2-3 dny a mezitím si vypůjčit náhradní auto.

1.   Přijetí vozu, vyhodnocení jeho stavu a konzultace konkrétního řešení

Před montáží je nutné stanovit ideální typ plynového zařízení a další komponenty, které auto bude používat. Servis s vámi probere, kam si přejete umístit nádrž a jaký chcete typ (běžná toroidní, anebo válcová pro velký objem), kde bude plnící hrdlo (do nárazníku/pod víčko) a přepínač. Při výběru nezáleží jen na vaší představě, ale i na technických možnostech auta (včetně elektronické kompatibility).

 

Stejně tak je nutné vyhodnotit stav palivové a zapalovací soustavy motoru a provést diagnostiku řídící jednotky. Podstatné je správné řízení bohatosti směsi. Až po všech těchto úkonech se zákazník dozví konečnou cenu. Dobrý autoservis vám spočítá i návratnost investice při aktuálních cenách za LPG a vašem průměrném nájezdu.

Jaké doklady s sebou do servisu?

●       Velký technický průkaz,

●       malý technický průkaz,

●       zelenou kartu,

●       vozidlo musí mít platnou STK.

 

2.   Montáž LPG soustavy

V motorovém prostoru vozu se nainstaluje reduktor, řídící jednotka, odpojí se vstřikovače benzínu a zapojí vstřikovače LPG a v zadní části vozu se namontuje nádrž s přípojkou, přívodní trubka, multiventil a přepínač. LPG tedy připojí do stávající soustavy auta včetně elektroniky. Na některé typy vozidel je lepší nainstalovat ochranu ventilů, aby nedošlo k jejich poškození.

3.   Test vozu

Jakmile je montáž hotová, může dojít k natankování a kontrole všech spojů, aby byly těsně utažené. Pomocí počítače se nastaví základní parametry motoru, provede se automatická kalibrace a seřízení mapy plynu ve všech režimech provozu. Nakonec se udělá diagnostika motoru a test jízdy ve všech režimech provozu.

4.   Předání vozu a související administrativní úkony

Technik zákazníkovi vysvětlí obsluhu a fungování LPG. Poté se přemístíte do kanceláře, kde probíhá druhá část předání. Servis vám navíc může za správní poplatek 50 Kč pomoci s veškerým papírováním. Tím se myslí:

●       Zápis pohonu LPG do velkého technického průkazu, oddíl Další záznamy

●       Vystavení Osvědčení - kartička s informacemi o revizích a technických specifikacích systému LPG

●       Zanesení změny na voze do evidence vozidel přes Centralizovaný Informační Systém Min. dopravy ČR

●       Obdržíte Servisní knihu se základními informacemi o LPG systému a jeho fungování a návod na obsluhu a údržbu vozidla s LPG, záruční podmínky, plán budoucích servisních prohlídek a další.

●       Dostanete vyplněnou Přílohu k technickému průkazu vozidla na LPG, která obsahuje informace o zařízení, které bylo do vozidla nainstalováno. S Přílohou i velkým TP musíte zajít na odbor dopravy na magistrátu, kam spadáte.

Kvalitní servis také po určitém počtu najetých kilometrů od montáže ( např. do 2 000) provede zdarma kontrolu a dodatečné seřízení plynového systému.

Co se na autě změní?

●       Nádrž na LPG se standardně dává místo rezervní pneumatiky. Nezabere tedy místo v kufru. Rezervní pneu se potom může umístit na zadní dveře.

●       Auto nyní bude automaticky přepínat mezi pohony. Startování bude probíhat stále na původní palivo (nejčastěji benzín). Během jednoho až dvou kilometrů jízdy se motor přepne na LPG (při dosažení 30 °C teploty motoru).

●       Přibude ukazatel LPG a plnící hrdlo.

●       V autě zůstane nádrž s původním palivem. Zvýší se tak dojezd vozu, většinou asi o 500 km.

●       Sníží se hluk motoru.

 

Pokud si nejste jistí, zda je pro vás LPG nejvhodnějším řešením, přečtěte si článek srovnávající alternativní pohony aut.

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení