Padající ručičky Škoda Octavia

Padající ručičky Škoda Octavia

Padající ručičky je častý problém, který potká veliké množství vozidel Škoda Octavia do roku výroby 2000, které mají ještě předfaceliftové budíky. Závada se projevuje tak, že čas od času ručičky budíků spadnou a tachometr nefunguje po nějaké době přestanou ručičky ukazovat uplně. 

Tento problém v 80% případů způsobuje přehřívajícíse/špatně chladění čip TLE, který je nevhodně osazen a není adekvátně pasivně chlazen (u nových budíků je osazen pasivní chladič), přehříváním se narušují spoje samotného čipu, ale i spoje odporů, které jsou osazeny z druhé strany desky tištěného spoje. 

Návod je určen pouze pro zkušené uživatele! 

Před montáží odpojíme akumulátor, nebo alespoň vyndáme klíčky ze zapalování. Před tím než se dotkneme na tišťáku budíků se uzemníme o - pol baterie nebo kolík v zásuvce 230V

Demontáž panelu přístrojů se liší podle verze palubní desky.

VLNA:  v každém z výdechů ventilace ve výplni vlny odšroubujeme dva torxy, další dva jsou v horní části u panelu přístrojů, odjistíme manžetu sloupku řízení (kobereček), který je přichycen na výplni ve spodní části. Výjmeme výplň a odpojíme přerušovač.

KAPLIČKA: odšpuntujeme záslepky v horní části prostoru u panelu přístrojů a vyšroubujeme dva torxy, odjistíme kobereček sloupku řízení a rámeček okolo budíků vycvakneme. Návod zde!

padající budíky octavia

1) Panel přístrojů vyndáme povolením dvou torxů v horních rozích a vycvaknutím z pantů ve spodních rozích. Odpojíme svorkovnice zelenou a modrou v zadní části panelu, odjištěním zápatek viz obrázek. 

2) Samotný panel robereme povolením dvou torxů a odcvaknutím zápatek.

padající budíky octavia

 

 3) Sejme přední a zadní kryt, ručičky výjmeme točením po směru hod. ručiček a tahem od panelu, pak vyndáme padklady stupnic.

 

4) V této fázi nám zůstal tištěný spoj s bílým plastem, tento plast je potřeba také odstranit, pro jeho odstranění musíme vyndat displeje, které jsou zajištěny plechovými svorkami se 3 nebo 4 nožičkami viz foto. Plast je přichycen pomocí zobáčků k desce tišťáku. 

5) Na samotném tištěném spoji najdeme skupinu odporů a čip TLE viz obrázek.

6) Části, které jsou označeny šedivými a oranžovými šipkami přepájíme.

  
Takto opravený panel zpětně sesadíme a zpetně namontujeme, odendáme přední průhledný kryt a namontované v autě seřídíme pomocí diagnostiky ručičky, které v akčních členech musí zůstat v následujících pozicích: otáčkoměr 3000ot., palivo a teplota 1/2, rychloměr 100km/h .

 

Tímto je problém padající ručičky Škoda Octavia vyřešen. 


Čtěte také: 

Výměna žárovky kontrolky světel, demontáž budíků

Padající ručičky Škoda Octavia
Obrázek uživatele Sodan

Nechci Vám pánové kazit

Nechci Vám pánové kazit radost, ale takto zdaleka neopravíte 80% budíků, ale maximálně 60%. Takže je to sázka do loterie. Opravuji je již řadu let a za takovéto návody jsem opravdu vděčný, jelikož většina lidí budíky spíše rozvrtá a oprava je pak dražší až o 100%! Díky, jen tak dál ;)

Kdo si budíky ještě více rozvrtá, může se na mě klidně obrátit. Více info na www.sodan.cz Tak hodně zdaru.

Obrázek uživatele Fisik86

Tak jsem to již zkoušel 4x,

Tak jsem to již zkoušel 4x, prohřát, přecínovat, osadit chladič a dycky to nějakej čas šlo a pak zase padají. Takže jsem v oněch 40ti % nešťastníků. Pomalu přestávam věřit, že je to vada výroby uváděná v návodu, ale spíš nějaká mrda v kabeláži. Umí si s tim někdo poradit na Plzeňsku?

Obrázek uživatele Zabiak

Tak rozhodně by se do toho

Tak rozhodně by se do toho neměl pouštět žádný amatér. Já tu mám řadu návodů, ale elektrice nerozumím a svěřil jsem to odborníkovi.

Octavia Combi 1,9TDi.

Obrázek uživatele Sodan

A dobře, ty, děláš! Když

A dobře, ty, děláš! Když vidím toto : http://www.skodaoctavia.cz/skoda-octavia/zmena-podsviceni-automobilu-serial je mi opravdu na blití. Sorry, ale tohle opravdu ne. Jednou mi zákazník přivez podobně nadrátovaný budíky...dost se divil, když jsem mu řek za opravu 2500Kč. No ještě víc se divil, že měl opravu za 2minuty hotovou, dal jsem mu novou desku a byl svatej pokoj! To že někdo používá v 21' století kalafunu ze zabíjačky na prasata, no nic proti gustu, to jde odstaranit, ale tomuto podobné?? Lidi, neblbněte!!

PS.: Nechci niho strašit, ale říct si že to zkusím, když to vyjde ušetřím, když ne, stejně to budu muset někomu dát se rozhodně nevyplácí! Kolegové to dělají úplně stejně, jako já - jak je v tom vrtáno, je oprava vždy dražší.

Obrázek uživatele fasi8360

Chtěl bych se zeptat, mám

Chtěl bych se zeptat, mám posunutou ručičku na rychloměru a ukazuje mi zhruba o 10 km/h víc, dá se s tým něco dělat ? Předem děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Vojta777

ano rucicky se daji doseridit

ano rucicky se daji doseridit pomoci vagu, nebo pokud nemas vag tak treba podle navigace. musis ale stit pristroju rozebrat a rucickou tocit v protismeru

Obrázek uživatele Zabiak

Případně můžete ještě dodat

Octavia Combi 1,9TDi.

Obrázek uživatele kubi28xxx

Na ten čip 9927, Jo??

Na ten čip 9927, Jo??

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení