Vývojáři Škoda auto dostali na starost vývoj motorů TSI do 50 modelových řad koncernu Volkswagen

Skoda Octavia

Pro účely celého Volkswagen koncernu bude automobilka Škoda Auto vyvíjet všechny spalovací motory ze série EA 211. Dříve se Škoda Auto zaměřovala zejména na vývoj atmosférických motorů MPI, ale nyní si vezme na starost také vývoj TSI agregátů.

Pro Škodu Auto představuje převzetí odpovědnosti za vývoj motorové řady EA 211 důkaz vyspělosti značky a vysoké úrovně technické kompetence. Tento krok také podtrhuje význam značky Škoda v rámci koncernu Volkswagen, jelikož motory této řady se používají v 50 modelových řadách sedmi značek koncernu. Johannes Neft, člen představenstva Škoda Auto zodpovědný za technický vývoj, vyjádřil svůj komentář ke kroku.

Automobilka Škoda Auto navazuje na motorářskou tradici, která v Mladé Boleslavi trvá již více než 125 let. V roce 1899 Václav Laurin a Václav Klement sestrojili svůj první bicykl s pomocným motorem. O šest let později pak společnost Laurin & Klement uvedla na trh svůj první automobil, Voiturette A, poháněný kapalinou chlazeným motorem o objemu 1,1 litru, který v té době patřil k nejmodernějším konstrukcím svého druhu.

S výjimkou pár případů používala Škoda Auto do svého spojení s koncernem Volkswagen převážně své vlastní motory. I poté, co se stala součástí koncernu, nadále vyráběla vlastní agregáty, i když se pod kapotami vozů Škoda objevovaly i motory jiných značek v rámci koncernu. V roce 1997 začala v Mladé Boleslavi výroba 1,0 MPI motoru, který se stal i zdrojem dodávek pro ostatní značky v rámci koncernu. Dalším motorem z vlastního vývoje se stal tříválcový 1,2 HTP motor řady EA 111, který byl předchůdcem současné řady EA 211. Během téměř 15 let výroby se tento motor objevil víc než ve 3,5 milionech vozů všech koncernových objemových značek, včetně Škoda, Volkswagen, SEAT, Cupra a Volkswagen Užitkové vozy.

Nový typ motorů 1.0 MPI začal být vyráběn v Mladé Boleslavi v roce 2012, a to jako součást řady EA 211. Krátce poté, v roce 2014, se Škoda Auto stala zodpovědnou za vývoj agregátů MPI pro celý koncern a zprovoznila nové motorové centrum, které jí poskytlo potřebnou kapacitu a špičkové technologie pro kompletní rodinu motorů.

Inženýři v Mladé Boleslavi budou vedle vývoje agregátů MPI postupně přebírat zodpovědnost za budoucí motory TSI řady EA 211. Modelová řada EA 211 je dnes velmi variabilní, protože motory mohou mít tři nebo čtyři válce, objem od 1,0 do 1,6 litru a výkonové spektrum od 48 do 115 kW. Tyto motory mohou spalovat benzín, CNG nebo etanol a jsou také k dispozici v mild-hybridních a plug-in hybridních provedeních.

Martin Hrdlička, vedoucí vývoje podvozku a agregátů Škoda Auto, říká: "Spalovací motory řady EA 211 charakterizuje vysoká účinnost, příkladná kultivovanost a nízká spotřeba paliva. Na těchto vlastnostech budeme dále stavět při vývoji atmosférických i přeplňovaných verzí, které mají před sebou zajímavou budoucnost na řadě světových trhů."

Vývojáři Škoda auto dostali na starost vývoj motorů TSI do 50 modelových řad koncernu Volkswagen

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení