Výměna vyhřívacích deček

vyhřívací dečky škoda octavia
Výměna vyhřívacích deček – sedadlo sport-comfort

orig.čísla dílů deček Octavia:1U0 963 557A – opěra
1U0 963 555C - sedák

Podlaha pod sedačkou po demontáži – což je na fóru popsané x krát- vpředu 2x šrouby a 2x lišty po stranách (po vyloupnutí záslepek) – sedačka se vysune dozadu. Odpojení elektriky. Trochu zlobil konektor air-bagu (žlutý),ale po odklopení vrchní pojistné čepičky a zamáčknutí západky si dal říct.

vyhřívací dečky škoda octavia

Vlastní demontáž sedáku: Opatrně vyloupnout krytky kolečka ovládání sklonu a bederní podpěry. Vycvakat boční plasty kolem sedačky, vpředu zajištené samořezným šroubkem, demontovat páku na výšku zdvihu (2x šroubek+záslepky) .
Přiznám se,že jsem neměl potřebný torx nástavec,takže jsem sedačku nechal jako celek a neodděloval opěradlo a po celou dobu výměny deček to tak zůstalo! Výměnu mi to ale nijak zásadně nekomplikovalo!

Pohled zespodu – konektorovou lištu jsem po odšroubování 2x samořezy po stranách vyjmul také, protože dečka má svůj nový zelený konektor,takže kvůli lepší manipulaci s ním, nešel mi na poprvé vycvaknout. S boku je pak konektor 2pin na signalizaci zapnutého pásu. Žlutý je ten od air bagu. Druhá dečka (opěradla) má konektor zacvaklý na těle sedáku, rozpojil jsem i ten.

vyhřívací dečky škoda octavia

Po rozdělání obruby potahu,což bylo snažší za pomocí šroubováku, i zadní pojistné zacvakavácí obruby sedáku pod opěradlem, jsem shrnul odpředu dozadu potah sedáku. Postupně,jak jsem odcvakával štípačkama kovové spony, které zajišťují obruby potahu i pozici dečky, jsem potah vytáhl z pod opěradla. Na fotce je původní dečka…

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Nefunkční dečku jsem odlepil, protáhl kabely od rozpojených konektorů skrz molitan sedáku,aby nepřekážely vyjmutí molitového sedáku ven.

Potom jsem opatrně vyjmul molitanové tělo sedáku. Nejprve jsem pomocí šroubováku vycvyknul a rozdělal lištu čalounění a vytáhl zajišťovací drát,abych uvolnil sedák. Tím byl molitan volný. Šlo sice trochu ztuha a prsty jsem ho podsunoval z pod opěradla,ale nakonec se sedák podvolil. A ještě že tak,zespodu bylo sedadlo dost nařízlé o rám kostry sedačky,takže nakonec jsem slepil poškozený molitan a ještě jsem ho přeplátoval kousky vatelínu.

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Mezitím,co schnulo lepidlo, jsem odvezl potah sedáku do rychločistírny  (hod čekání á 70,- Kč) a po návratu jsem se vrhl na opěradlo

Postup byl téměř stejný, takže rozčalounění spodku – lišty a potah jsem odroloval
směrem vzhůru na úroveň patron bočních airbagů. Bylo potřeba jen vyháknout jistící pásky potahu a opatrně ho přetáhnout přes otvor pro kolečko bederní opěrky. Pozor na kovové sponky,které jsem opět štípal. Tím se posléze odkryl horní okraj zádové dečky.

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Vlepení nové dečky trvalo fakt jen malou chvíli. Přiznávám,že jsem dečku opěradla i sedáku lehce podmázl lepidlem na molitan, protože ta původní byl již od pohledu shrnutá a zvrásněná,jak se člověk vrtí na sedačce. Okraje zůstaly ale nalepené oboustrannou páskou dečky.

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Potah jsem pak přehrnul zpět a dole zacvakl jístící lištu.

vyhřívací dečky škoda octavia

Protože jsem měl už zpět vypraný potah z čistírny a molitan sedáku se tvářil slepený, pustil jsem se do zpětné montáže sedadla. Nejprve jsem tělo vsadil ke kostře sedačky,molitanové okraje „vecpal“ zpět pod opěradlo jak molitan,tak i potah,který jsem jen shrnul směrem k opěradlu a nalepil jsem dečku. Pak jsem protáhl kabel od konektoru dírou mezi molitanem. Vrátil jsem zpět zajišťovací napínací dráty od sedáku. Samozřejmě jsem v určených místech upevnil původně ucvakané sponky. (speciální kleště na sponky – čalounické)

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Posléze už jen zbylo srolovat zbytek potahu směrem dopředu, přehrnout okraje lišty potahu (stačilo lehce tlačit šroubovákem a kopírovat tvar) podél obruby a vzadu pod opěradlem scvaknout lištu čalounění.

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Nyní jsem si zkontroloval všechny kabely a konektory, protože jsem si je nejprve z kostry sedačky vycvakal i se zajišťovacími plastovými sponkami, některé jsem jen „rozebral“ pomocí čalounického špendlíku,kterým jsem zmáčkl pojistku sponky a vysunul pásek. Když byly všechny kabely upevněné, zapojené a srovnané, na stranách chycené zatahovací páskou (airbag, čidlo pásu) zamačkl jsem zelený konektor dečky zpět do konzole tu přišrouboval zpět. Pak zbylo jen dostrojit a nacvakat plastové obruby, nacvaknout kolečka na ovládání
zdvihu opěradla a opěrky bederní páteře, výškovou páku zdvihu sedačky a máme HOTOVO!

vyhřívací dečky škoda octavia

vyhřívací dečky škoda octavia

Autor: Petr Vošoust

Související článek: http://skodaoctavia.cz/skoda-octavia-sedacky-vyhrivani
http://skodaoctavia.cz/skoda-Octavia-sedacky

Obrázek uživatele boksopn

Zdravim chcem sa spytat,

Zdravim chcem sa spytat, chcem si do octavia 1 namontovat vyhrievanie prednych sedadiel....chcel som to povodne nalepit na original calunenie stym, ze by som nato dal potom kupovane potahy pretoze sa bojim toho calunenia..
Chcem sa spytat ci sa to calunenie neda len nejako so spodu sedadla povytihnut tak, aby som mal len z predu sedadla priestor nato, aby som tam tu decku len vlozil pripadne zo zadu vytiahol kabel..jak na operadle tak na sedadle.. ci musim tam nieco vycvakat ? nechcem to cele rozoberat, aby som to dal do kopy..Alebo to mozem nalepit na origo calunenie a nato potahy ?

Dakujem..

Obrázek uživatele skopi

Zdravím, když jsme u toho

Zdravím, když jsme u toho vyhřívání sedaček, koupil jsem RSu a nemávyhřívané sedačky, tak se chci zeptat, zda je možné nějak vyhřívání dodělat? pokud ano co to obnáší?

Obrázek uživatele Tomik81

Ahoj Nemá někdo tušení proč

Ahoj
Nemá někdo tušení proč mi po zahřátí sedadla řidiče asi po 3 - 5 minutách vyhřívání (jak kdy) začne odporným způsobem bzučet z relátek pod palubkou?
Sedadlo spolujezdce to nedělá.
Díky za jakoukoliv radu

TDi - 81kW

Obrázek uživatele Petr

Přechod z módu vyhřívání do

Přechod z módu vyhřívání do módu elektrické křeslo ? :-D

Obrázek uživatele juri23

Ahoj Petr, chcem sa ta opytat

Ahoj Petr, chcem sa ta opytat kde zohnat tie calunicke klieste, popripadne ci sa tie oka daju zacvaknut aj inak ale tymi kliestami diki moc

Obrázek uživatele Anonym

OPRAVA DECKY Mne po koupi

OPRAVA DECKY

Mne po koupi nehrala sedacka u ridice. Rele v palubce spinalo, tak sem promeril draty na zelenem konektoru pod sedackou (ty dva tlustsi - tenky jsou od cidla teploty). Samozrejme obvod byl preruseny. Tzn. vyhodit sedacku ven z auta a zmerit si, ktera decka je prerusena (na 99% to bude ta na sedaku). Tak sem zacal demontovat sedacku, abych mohl sundat potah sedaku (akorat se mi podarilo trosku nalomit jeden plast, jak sem spichal, ale to sem pak zalepil - chce to s tema plastama opatrne). Pak sem odroloval od predu potah sedaku a zjistil, ze odporovy drat je preruseny hned na zacatku sedaku (poznate jednoduse podle popaleneho molitanu kolem) - predchozi majitel se asi opiral v tomto bode o sedacku, kdyz vystupoval z auta. Tak sem to v tom prerusenem bode spajel a trosku omotal gumovou paskou. Promeril - OK. Smontoval sedacku zpatky a uz topim :-) Jinak pozor na klekani a opirani se o sedacku rukou.

Obrázek uživatele hamannleos

čau hele kolik prosímtě cca

čau hele kolik prosímtě cca stojej ty dečky?Sedák opěradlo?

Obrázek uživatele Petr Vošoust

Jo,ten návod je můj.. Ty

Jo,ten návod je můj.. Ty dečky se dají pořídit na netu cca kolem 1900,- Kč/ sedadlo (sedák+opěra), na Fabii jsou k dostání menší a levnější... btw. mně stály bomboniéru šéfce logistiky v jednom nejmenovaném podniku,který dodává Škodovce v MB díly :-D

Obrázek uživatele Mr.FUCKir

zduř... a co kdyby jsi mě to

zduř... a co kdyby jsi mě to opravil... asi jsi šikovnej a asi bych ti to svěřil... a v době finanční krize si přividěláš... :D

Obrázek uživatele Mates

Pěkná práce ale já bych do

Pěkná práce ale já bych do toho nešel takové piplání není pro mě na mě je to moc složité stačilo jen když jsem to čelt a pomalu jsem se v tom stratil:-) ještě jednou mooc pekně popsané i provedené ale na muj vkus moc složité.

Věrný Člen ŠkodaOctavia.cz...Škoda Octavia Combi 1.9TDI. Soft by Chipforum.cz

Obrázek uživatele Sodan

No já vám pánové

No já vám pánové nevím...koupil jsem RS sedačky a pustil se do sundavání...No a podle návodu by to běl být děs a běs, ale v reálu pohodová práce!!

Obrázek uživatele Petr Vošoust

Piplání? Dělal jsem to pro

Piplání? Dělal jsem to pro sebe,já si na tom teď hřeju zadek :-D a potřebuju,aby to taky chvilku vydrželo. Uznávám,že je to relativně podrobně napsané,ale proto to ještě nebylo piplání! Chtěl jsem prostě říct co nejvíc informací k postupu. Upřímně to trvalo asi 2,5h čistého času a to zase taková piplačka není! Psaní byla větší! Stačí mít před sebou tu sedačku a hned se to študuje jinak! Zkus si vzít jen 10ti str. manuál k nějakému zařízení,které nemáš před sebou a bude se ti to zdát divné a ztratíš se v tom taky :-)

Obrázek uživatele Zabiak

To víš, když chceš mít zadek

To víš, když chceš mít zadek v teple tak to něco stojí. :-)

Octavia Combi 1,9TDi.

Obrázek uživatele Josef

Taky nad tim uvazuju, ale

Taky nad tim uvazuju, ale chci si koupit kozene sedacky tak pohledam uz jen ty ktere to maj a jen dodelam elektriku, uz se tesim az se mi bude kourit od zadku v zime :-)

Obrázek uživatele Mates

jj taky mam vyhřev sedaček a

jj taky mam vyhřev sedaček a nemužu si stěžovat ale kdyby se mi to porouchalo tak to spíš někam dám opravit než se do toho pouštet sám.

Věrný Člen ŠkodaOctavia.cz...Škoda Octavia Combi 1.9TDI. Soft by Chipforum.cz

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení