Kupujeme auto od A až do Z

Skoda Octavia

Dnes už se ani nevyplatí investovat do úplně nového auta, a tak se lidé raději koukají po ojetých autech. Jenže nákup ojetiny skrývá větší rizika, než si myslíte. Vybrat si správné auto, které poslouží dalších několik let a splní při tom vše, co očekáváte, není jednoduchá věc. Pokud si ale pohlídáte pár zásad (a ze žádné neslevíte), máte vysokou šanci si pořídit kvalitní vůz…

Z finančního hlediska je nákup automobilu obrovskou investicí. U ojetého vozidla každopádně nevíte, co s ním dotyčný nebo dotyčná dělali. Pravdu se dozvíte pouze v případě, budete-li brát vozidlo od souseda, kamaráda nebo v rodině. Před horlivým nákupem nového auta vezměte v úvahu následující:

1.  Potřebujete opravdu další auto? Nevyplatila by se spíše oprava stávajícího?

2.  Nebylo by lepší jezdit hromadnou dopravou?

3.  Opravdu si chcete koupit nové auto, jen proto, že má několikaletou záruku?

Máte promyšlené financování auta?

Žádná koupě ojetého vozu není levnou záležitostí. Dokonce i starší vozy, které najely mnoho kilometrů a jsou po různých opravách a bouračkách, vás vyjdou na několik desítek tisíc korun. Proto další otázkou, jakou je potřeba vyřešit, je financování auta. S některými řešeními přijdou i samotní prodejci, ale jednotlivé podmínky se liší, a ne vždy jsou pro vás výhodné (ale to je klasická situace), stejně tak si dejte pozor na půjčky na auto. Takže, pokud máte v rozpočtu našetřeno dostatek peněz, raději vozidlo kupte ze svého. Ale mějte na paměti, že při pořizování auta, budete kupovat kola, zajišťovat povinné ručení a přihlášení vozidla. Také byste se měli poohlédnout po nejlepším havarijním pojištění!

Před koupí se na vůz trochu informujte

Prodejce vám nikdy sám od sebe neřekne historii vozidla, to by pak nic neprodal. Zeptejte se na počet bývalých majitelů, na havárie, opravy a další důvody návštěvy servisů. Podívejte se na množství ujetých kilometrů. Auto prozkoumejte od střechy až po podvozek. Féroví prodejci vás upozorní na určité vady a řeknou, do čeho budete muset brzy investovat. Čím starší vozidlo bude, tím má více najeto a dá se u něj předpokládat, že bude mít takových vad hodně.

Zeptejte se, zda by se dalo auto převést do servisu, kterému věříte. Zde dokáží odhalit i skryté vady, které vy jako laik nemůžete vidět a znát. Automechanik vám může vypracovat posudek, který posoudí, zda je dobré auto kupovat a případně se s automechanikem dohodnete ohledně oprav a ceny.

Zkontrolujte si VIN kód

Identifikační číslo vozidlo vám odhalí celou historii. Toto číslo najdete například vyražené v motorovém prostoru (kryt tlumiče), na podlaze, v kufru, na přepážce mezi kabinou a motorem nebo pod čelním sklem (ale to je jen u novějších modelů). Pokud se záznamy se servisní knížkou neshodují nebo je VIN kód poškozen, či jsou dokonce patrné známky manipulace, auto za žádnou cenu nekupujte.

Zkušební jízda

Za předpokladu, že šlo do teď vše dobře, domluvte se s prodejcem na zkušební jízdě. Tak poznáte, zda se vám v něm dobře jezdí, jestli vám do ruky sedí volant a řadící páka, zda jste spokojeni s interiérem, a poslouchejte i zvuky, jestli něco někde nevrže, necinká a tak dále. Při jízdě si promyslete, zda auto opravdu chcete a domluvte se s prodejcem, že si na rozhodování necháte pár dnů.

Kupní smlouva, přepis a pojištění

V případě, že jste se rozhodli pro koupi vozidla, pečlivě si přečtěte všechny podmínky smlouvy, pokud s ní nejste spokojeni, nepodepisujte ji. Nejlépe uděláte, když oslovíte právníka – pořád bude lepší, když zaplatíte 1500 Kč než přes sto tisíc a zjistíte, že vás prodejci na smlouvě pěkně natáhli.

Jakmile auto koupíte určitě se s ním budete chtít pochlubit. Jak jinak než kvalitní fotkou? Abyste se mohli pochlubit i videem, pořiďte si dron s kamerou, který nad vámi bude moci létat a dokumentovat.


Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení