Změna podsvícení tlačíteka výhřevu

vyhrev6.jpg

Vyloupneme ven všechna tlačítka,která hodláme „poopravit“ podsvitem LED

vyhrev1.jpg

Opatrně šroubováčkem odcvakneme západky v těle tlačítka sundáme kryt. Vidíme „útroby“ spínače – v podstatě potenciometry ovládané ozubeným kolečkem a spínač. Po otočení vidíme klasickou „doutnavkovou“ žárovku pájenou k desce (s gumovou zel. čepičkou) . Tu budeme měnit za LED.

vyhrev2.jpg

Postup je zřejmý – pájkou odstranit žárovku a zpět připevnit LED diodu s odporem. Já volil červenou (horko je rudé,ne?) 5mm rozptylku (protože ozařuje kolečka jen ze strany jako původní žárovka a bodovka by dle mně asi ztratila účinnost),ale to fakt záleží na vkusu každého. Odpor je 625ohmů / 0,25W s ohledem k napětí v instalaci vozidla a k napájecímu napětí červené diody 2,2V.

vyhrev3.jpg

Jediné,co jsem upravoval na těle spínače je otvor pro diodu! Trochu jsem kulatým jehlovým pilníčkem rozšířil vstupní otvor (viz kroužek) a samotnou LED jsem lehce plochým pilničkem po obvodu zeštíhlil – spodní hranu prstence. Potom jsem ji opatrně vsunul a zamáčkl „nadoraz“ do těla spínače tak,aby mě elektrody směřovaly souběžně podél těla. Pozor na polaritu!

vyhrev4.jpg

Využil jsem drobného výlisku – prohlubně na těle spínače. Krásně tam jde schovat odpor pro diodu.

Nyní stačilo jen připájet jednu elektrodu napřímo a druhou přes odpor,jak je vidět na obrázku.

vyhrev5.jpg

Pohled seshora na umístěnou LEDku. Kolečka jsou duté prstence, nasvícené právě bočně a odrazem. Poto stačí jen nasadit kryt těla spínače secvaknout. Výsledek je OK.

 vyhrev6.jpg

 

Autor: Petr Vošoust
Obrázek uživatele norman

díky za návod :) dost mi

díky za návod :) dost mi pomohl :)

Obrázek uživatele Kendy

Zdravim, chci se zeptat, kde

Zdravim, chci se zeptat, kde se dá sehnat na netu ta rozptylka? Mám jen bodovku,ale ta nemá skoro žádný účinek. děkuji

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení