Oprava brzdového světla Oct.combi pomocí LED pásku

14_jpg_36652.jpg
00.jpg

Znáte to, sem tam nesvítí nějaký segment, a tak člověk čistí plošný spoj od koroze, letuje můstky a nakonec to chce radikálnější postup. Buď koupit nové, jeté nebo to celé opravit pořádně. Zvolil jsem tedy metodu „vykuchání“ původního vnitřku a namísto něj jsem použil červený LED pásek. Prodává se po (3xLED)5cm á 19,- Kč /ks a je zalitý v plastu (potřebujeme 25cm = 95,- Kč) Použijte pouze červený, protože bílý by průchodem skrz červené tělo plastu ztratil část spektra! Svítí tak překvapivě o hodně méně! Klidně si to vyzkoušejte!

Postup:
Demontovat světlo je jasná záležitost,popsaná zde na fóru. Sundáme horní dlouhý plast 5 dveří a světlo odjistíme (3x plast. bílá západka s pružinou), poté odpojíme konektor a hadičku ostřikovače. Máme těleso světla.

1_jpg_17805.jpg

2_jpg_16110.jpg

To jsem pomocí šroubováku opatrně rozcvakal a sundal horní plast s deskou tištěného plošného spoje. Ten v podstatě drží jen přes piny,které jsou nasunuté do části proti konektoru. Lehce jde vysunout. Na první pohled je jasné, že koroze udělala své a nebudu se jím už zabývat. (je to asi rok, co jsem se pokoušel ho poopravit a opět přestaly svítit nějaké segmenty… takže

3_jpg_82668.jpg

Vezmeme koupený 25cm pásek a v místě určeném,odstraníme – odřízneme opatrně plastový krycí povrch (průhledná hmota),abychom se dostali k napájecím bodům pásku. Pravá strana je + a levá – pól. (při náhledu,kde jsou čitelná písmena zleva doprava!) Zkusíme funkčnost (zda svítí) a můžeme pokračovat dále…

4_jpg_15657.jpg

Nyní jsem z původního tišťáku odpájel ven obal napájecí piny (ty,na které cvakáme napájecí konektor světla!) a ty jsem lehce ohnul na 90° za jejich užší částí (široká navazuje a sloužila k zajištění pozice pinu). Drobné výstupky,které sloužili k osazení v plošném spoji jsem štípačkami odstranil,ucvakal. Ohnuté piny jsem zastrčil do původního místa (plastový výběžek – z druhé strany se pak nacvakává napájecí konektor) a pájkou jsem je opatrně ohřál a vtlačil širší stranu do výběžku! K nim jsem přiletoval asi 2cm kusy zvonkového drátu. Tím mi vzniklo budoucí napájení LED pásku.

5_jpg_15780.jpg

6_jpg_13065.jpg

7_jpg_19961.jpg

8_jpg_97442.jpg

Nyní stačilo vzít původní horní plastový kryt a ucvakal jsem v něm plastové zobáčky, protože šíře LED pásku je přesně v rozměru celkové šířky krytu. Drobnou úpravu jsem tedy udělal i na těle světla a sice – odcvakal jsem uvnitř všechny plastové výčnělky z průhledného plastového filtru,který je vlepen dovnitř červeného plastu těla (ty výčnělky sloužily k aretaci původního tišťáku s diodami).

9_jpg_12146.jpg

10_jpg_97086.jpg

11_jpg_26302.jpg

Nyní jsem přiletoval pásek k drátkům od napájecích pinů, které jsem si předtím připravil (text výše). Pozor na polaritu! Teď už jen stačilo odmastit plastovou horní část a vlepit opatrně LED pásek. U napájecího místa se lehce musí ohnout napájecí drátky, aby kryt sednul. Pásek vlastně překryje i napájecí místo a teď můžeme celou horní část přilepit na tělo světla. Starý dobrý Kanagom je nejlepší, ale lze použít třeba silikonový tmel. Pro jistotu jsem horní část zafixoval 4mi pruhy lepící pásky a nechal lepidlo dostatečně zaschnout (pásky jsem pak strhnul,byly by vidět při brždění). Nyní stačí jen světlo vsadit na původní místo,připojit odstřikovač, zacvakat konektor a posléze plast. Výsledek je víc než OK :-D

12_jpg_17295.jpg

13_jpg_89122.jpg

14_jpg_36652.jpg

Autor: Petr Vošoust

Obrázek uživatele Mirek Mirek

Už to mám taky za sebou. A za

Už to mám taky za sebou. A za 57,- kaček jak psal Pavel, Z vadného tišťáku jsem odstranil všechny diody a odpory, vytrhal zbytky drátků aby byla lícní strana úplně hladká, nalepil 8mm pásek, který pasuje naprosto přesně bez dalších úprav, připájel k původním packám, které jsem na desce ponechal a pohoda!! Díky za inspiraci!! Ps. ještě číslo zboží z účtu od GM ( mají více druhů svítících pásků!!) 960 - 108 511

Obrázek uživatele pavel

tak uz to mam taky .Malem sem

tak uz to mam taky .Malem sem letel koupit nove.
Nalepil sem to taky na puvodni tistak ale 8 mm siroky,tak ze neprekazi ani plastove pacicky.
cena 57 kc
Diky za inspiraci
Pavel

Obrázek uživatele radegast

Tak jsem si tím dnes prošel

Tak jsem si tím dnes prošel taky :-)
Nesvítily mi první čtyři LED-ky z kraje.
Plošný spoj přez mírnou oxidaci na pár místech byl v pořádku, takže jsem usoudil, že bude vadná některá dioda. A byla.
Jelikož potřebuji jezdit a ke koupi nové LED-ky se dostanu až za čtrnáct dnů, tak jsem použil nouzové řešení.
Náhodou jsem měl doma pár vysoce svítivých LED diod 3 mm. A jakože náhoda je blbec, tak jsem měl štěstí a svítí úplně stejně jako originální.
Takže jsem ji zapájel na místo původní, zafixoval trochu tavným lepidlem a toto provizorní řešení takto zůstane dokud neupadne.

Jelikož v GM elektronic mají červené auto LED alespoň pět druhů a nevím jaké jsou ve světle, tak uvažuju, že koupím ty s největší svítivosti a vyměním je všechny. 8,- Kč za kus to dělá jen 112,- Kč, což je pakatel.

Nebo se chci zeptat.
Petře, nezůstal Ti doma ještě ten zoxidovaný plošňák s LED-kama?
Že bych Tě poprosil o jednu nebo dvě.

PS: Nějak FEST to lepit to vůbec nemá cenu.

Černá Octavia Kombi, 1.9 TDI, 81 kW, RIDER, MR04

Obrázek uživatele John2000

Zdravím, Dnes jsem tuhle

Zdravím,
Dnes jsem tuhle opravu dělal. Jenom jsem nový pásek s led diodama přilepil na tu původní destičku a přiletoval napájecí body k pinům.
Při opětovném seskládání se kryty musí k sobě přilepit. Navíc jsem se pojistil i zatavením obou krytů k sobě pomocí pájky.
Tímto chci poděkovat autorovi tohoto návodu za ušetřené peníze.
Celá oprava trvala asi dvě hodiny a měl by to zvládnout každý.

Obrázek uživatele radegast

Tys ty LED-ky vypájel? mně

Tys ty LED-ky vypájel?
mně jedna odešla, plošňák jako celek je vcelku OK.
Takže bych Tě chtěl poprosit jestli Ti jsou k ničemu, jestli bys mi jednu-dvě poslal.
Nějak se určitě domluvíme.

Černá Octavia Kombi, 1.9 TDI, 81 kW, RIDER, MR04

Obrázek uživatele radegast

Zdar, mám kombíka I-ku po

Zdar,
mám kombíka I-ku po faceliftu a tam LED-ky ve třetím světle jsou.
Před faceliftem nebyly?

EDIT:
Už to vím. Stačilo si to přečíst pozorněji :)

Černá Octavia Kombi, 1.9 TDI, 81 kW, RIDER, MR04

Obrázek uživatele Venca V.

Zdravím všechny příznivce

Zdravím všechny příznivce Škodovek a Octavií zvlášť.Mám problém se třetím brzdovým světlem u Oct I, 97 rok výroby a sice NESVÍTÍ.
To není nic světového,ale ona se při sešlápnutí brzd. pedálu nepatrně rozsvítí kontrolka na vypínači odmrazování zadního skla. A pokud mám zaplý klíček a zapnu odmrazování,tak se rozsvítí to třetí brzd. světlo,ale odmrazování nejde.
Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo ještě lépe radu,co s tím?
Autoelektrice moc nehovím,tak se raději ptám tady,než pojedu pustit nějakou korunu do servisu.

Díky za info a přeji mnoho šťastných kilometrů s těmito skvělými vozy.

Obrázek uživatele Hawker

Tak to bude podle mého názoru

Tak to bude podle mého názoru chyba v pátých dveřích.Zkus sundat vnitřek dveří a projet kabely jestli nejsou někde poškozené.A hlavně v loubu kde jdou kabely z dveří do kastle jestli to tam neni přelámané.

Šerif Hawker O2 4x4 :o)

Obrázek uživatele Venca V.

No tapec na dveřích jsem už

No tapec na dveřích jsem už sundal,ale mám pocit,že ty kabely od světla a rozmrazování vedou od kloubu vnitřkem dveří podél okna,ale tam se asi nedostanu.
Asi budu muset fakt k odborníkovi.A nebo 3 světlo připojit rovnou na brzdová světla,ale to mi nepomůže s odmrazováním,které taky nejde.

Ale díky za radu

Obrázek uživatele Zippacek

Nejdřív bych zkusil projít a

Nejdřív bych zkusil projít a proměřit svorkovnici v levém kastlíku. Vede tam i odstřikovač,který často přispívá ke korozi konektoru a bývá to nejčastější problematické místo! Pokud tam bude vše OK,pustil bych se dál po kabelech ke dveřím. Já tam měl problém taky.

Obrázek uživatele Venca V.

Levý kaslík kde? Pojistky?

Levý kaslík kde? Pojistky?

Obrázek uživatele Zippacek

Jejda,ja rikam vsemu kastlik

Jejda,ja rikam vsemu kastlik ... tak tedy, radoby kastlik v levem zadnim podbehu (po smeru jizdy) je to tesne pred zad. svetlem. Vede tudy ostrikovac a fura kabelu,ktere jsou napojene v konektoru. Zacni tam a postupne eliminuj misto zkratu.

Obrázek uživatele Venca V.

Zdar Zippacku,tak jsi to

Zdar Zippacku,tak jsi to trefil.
Odkryl jem koberec a koukal tam na mě drát od kostry a ten byl přetrženej a dotýkal se kasle.Spojil jsem ho na čokoládu a ono to funguje.
Chlapy díky moc za rady a Zippackovi zvlášť.

Mějte se prima a zatím čus...:-))

Obrázek uživatele Venca V.

Ahááá tak to jo.já si

Ahááá tak to jo.já si říkal,co by dělal ostřikovač u pojistek.Hned zítra na to vlítnu až vstanu po noční.

Díky moc za rady a zatím se tu mějte všichni prima

Obrázek uživatele FISH

Ahoj všem, nemám

Ahoj všem,
nemám pájku..nevíte kde nebo spíš kdo by to v Praze mohl pomoct pořešit? Formou přátelský pomoci v rámci Škoda fans nebo za nějaký peníze..jakkoliv....
Dík moc..

Obrázek uživatele Hawker

Když by se ti chtělo bydlím

Když by se ti chtělo bydlím cca 50km od Prahy.Když si seženeš materiál tak v rámci přátelské pomoci a za tabulku čokolády ti to udělám :o)

Šerif Hawker O2 4x4 :o)

Obrázek uživatele TomOctavia

Tak to je hodně dobrej

Tak to je hodně dobrej nápad,do toho půjdu taky, pač mi to vzadu na brzdovce moc nesvítí :( tady objednám pásek a půjdu do toho :) http://www.9000.cz/led-pasky/led-strip-svitici-pasek-vodeodolny-venkovni...

Obrázek uživatele luqvas

Neni treba i odpor k ledkám?

Neni treba i odpor k ledkám?

Obrázek uživatele Zippacek

Jasně,je to tak. Ten pásek,

Jasně,je to tak. Ten pásek, resp. každá jeho 5cm část (3x LED), je na přímo určený k napájení na +-12V!

Obrázek uživatele libor.kratas

ne pokud si koupiš Led pasek

ne pokud si koupiš Led pasek jakou použil Petr na fotce po zvětšeni uvidiš že už tam jsou odpory mezi ledkama

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení