Výměna brzdových kotoučů a destiček Škoda Octavia

Skoda Octavia

Již delší dobu jsem se chystal na výměnu brzdových kotoučů a destiček, jelikož jejich původní stav byl velmi žalostný. Brzdný účinek byl nižší, než by bylo třeba a opotřebení akorát na výměnu.
Přední kotouče u mé O1 combi s ABS 280x22 (5x100) minimální tloušťka opotřebení 19mm.
Zadní kotouče 232x9 (5x100) minimální tloušťka opotřebení 7mm.
Tloušťka se nechá změřit mikrometrem nebo šuplerou s potřebnými podložkami. Dále se výměna provádí z důvodu zkroucení, způsobené menší přípustnou tloušťkou nebo nesprávným brzděním. Obvykle se projevuje pulsováním do brzdového pedálu, poté do volantu a tím snížení komfortu jízdy.

Top Brzdové kotouče

 

Pořád jsem přemýšlel, jaké sady koupím, Brembo, Zimmerman, ATE a jestli vrtané nebo drážkované. Nakonec jsem dal na radu kolegy, který staví závodní auta na zakázku, že je to vše stejný materiál z Číny a není v tom rozdíl. Osadil jsem standardní vnitřně chlazené obyčejné, ale nechal jsem si je v kryocentru zamrazit a vyžíhat, aby se zlepšili jejich vlastnosti (používá se u závodních aut). Brzdy vyšli celkem na pár korun a sloužit by měli díky mražení déle a neměli by se tolik vlnit.

Potřebné nářadí: Klíč na šrouby kola, zvedák, podpěrné kozlíky, golasada, sada Torxů, drátěný kartáč, šroubováky, čisticí sprej, vazelína, sikovky

Upozornění: návod pouze pro zkušené uživatele.

 

Výměna předních kotoučů

Snad nemusím zdůrazňovat, že se musí měnit oba kotouče a obě sady destiček na nápravě.

Auto zajistíme proti pohybu, povolíme (nevyšroubujeme!!!) šrouby kola, umístíme zvedák na zvedací body pod prahy a zvedneme natolik, aby byla kolo nad povrchem, umístíme bezpečnostní kozlíky. Vyšroubujeme šrouby, které umístíme na čistou plochu, aby se na závit nedostala nečistota, která by mohla způsobit poškození závitu při zpětných montážích.Po sejmutí kola se vrhneme na demontáž třmenu.

Zezadu třmenu jsou pouzdra, z kterých vytlačíme plastové záslepky, abychom se dostali k vodicím čepům 2ks. Ráčnou s torxem oba čepy povolíme, jsou trochu natvrdo, ale lehkým poklepem se nechaj povolit. Čepy vyjmout a nejlépe vyměnit za nové, nebo důkladně očistit a namazat vazelínou pro zpětnou montáž.

Brzdové kotouče Octavia

 

Povolit víčko brzdové baňky a odsát brzdovou kapalinu. Šroubovákem trochu páčením zatlačit brzdový pístek, aby bylo možné třmen sejmout. Sejmeme brzdový třmen a položíme na předem připravenou stoličku.

Brzdové kotouče Octavia
obr.02

 

Mě postačilo sejmuté kolo, aby se brzdová hadička nelámala nebo nepřetáčela a nedošlo k jejímu poškození. Pokud máte čidla brzdového obložení, odpojte jej a destičky vyjměte. Destičky mají specifické upevnění a teoreticky není možné je zaměnit, ale radši mrkněte jak jsou instalované staré. Nečistoty odstranit drátěným kartáčem, ale pozor na prachovky. Jelikož je tam nárůst tloušťky nového obložení, je potřeba pístek zatlačit dovnitř sikovkama (viz obr. 02) v mém případě již bez disku a nainstalujeme destičky nové.

Brzdové kotouče Octavia

 

Povolíme aretační šroubek kotouče (viz obr. 04). Já tam žádný neměl, nechá se nahradit novým nebo původním. V kritickém případě nemusí být osazený, ale je pak blbější manipulace, jelikož má tendenci kotouč spadávat a protáčet. Kotouč sejmeme a odložíme. Nový kotouč odmastíme a montujeme v opačném pořadí.

Brzdové kotouče Octavia
obr.4


Výměna zadních kotoučů

Sejmutí kola nebudu popisovat opět, viz demontáž předního kotouče. Zezadu třmenu jsou dva šrouby a vodicí čepy.

Brzdové kotouče Octavia

Na povolení je potřeba otevřený klíč k držení a ráčna na povolení, jelikož čep je volně uložený v pouzdrech.

Brzdové kotouče Octavia

Povolíme šrouby na čepech a sejmem třmen. Čepy vyjmeme s prachovkami, pokud nejsou očividně poškozené nebo ohnuté, namazat a připravit na zpětnou montáž. Já sme dával nové, je to lepší. Třmen opět položíme na stoličku.

Brzdové kotouče Octavia

Třecí plíšky očistíme, možnost jemně namazat vazelínou.

kotouče škoda Octavia

Sundáme staré destičky, povolíme aretační šroubek a sejmeme kotouč. Nahradíme novým a zaaretujeme šroubkem. Nainstalujeme nové destičky podle původních. V zadním třmenu je pístek (viz obr. 09), který nesmíme tlačit jen ve směru jeho pohybu, ale je nutné současné „zašroubování“. Je na to speciální klíč, ale nechá se to udělat i sikovkama. Já sem pístek pouze zatáčel a on si zajížděl sám. Uchytit do sikovek se nechá jen konec, který tlačí destičku. Je potřeba to dělat opatrně, aby se nepoškodili prachovky. Já měl pístek zatvrdlej, že se hnedle nehnul. Nakonec sem ho rozhejbal a zatáčel směrem, jako bych couval. Pár otáček se s nim musí udělat, aby zajel dovnitř a bylo možné jej nasadit na destičky a kotouč. Zpětná montáž v opačném sledu.

kotouče škoda Octavia
obr.9

 

Po výměně je důležité, při jízdě brát na zřetel, že destičky nemají 100% kontakt celou plochou s kotoučem a je třeba s tim počítat (nižší brzdný účinek). Vyvarovat se vysokých nároků na brzdy, laicky řečeno, cca 200km jezdit jako čepičkář a přibrzďovat, aby si destičky sedly. U zadních nápravy je dobré při zajíždění občas přibrzdit ruční brzdou. Na zadní nápravu je veden nižší brzdný účinek, destičky by si sedali déle. Hrozilo by orezivění nepokrytých míst, následné zhoršení brzdy a opotřebení destiček. Vizuální kontrolou se nechá zjistit, zda-li destičky s kotouči jsou již sedlé. Lesklá část kotouče je stejně široká jako destička. Pak je dobré vyrazit třeba na dálnici nebo táhlej sjezd z kopce, rozjet auto na vyšší rychlost a přibrzďovat, aby se destičky zapekly. Je možné cyklus opakovat i 2x bo 3x.

 

Pro porovnání fotka starý/nový kotouč.

kotouče škoda Octavia
obr.10

Autor: Fisik86

Podobné návody: Výměna kotouče + desky , Škoda Octavia 1.6i 75 kW
Výměna brzdového kotouče - fotoseriál
 


Všechny články týkající se brzd v sekci:
Brzdy

Chcete zde také zveřejnit Váš návod? Pošlete nám ho na: jan.vosatka@skodaoctavia.cz

 

Top Brzdové kotouče
Brzdové kotouče Octavia
Obrázek uživatele Karloss

Cus,kde jsi to nechal delat (

Cus,kde jsi to nechal delat ( kryocentru zamrazit a vyžíhat ) a co to stalo ? Predem diky

Obrázek uživatele Fisik86

Zdary, dělal mi to známej v

Zdary, dělal mi to známej v Plzni, co staví závodní auta a platil sem za přední talíře cca 1200.- oba.

Obrázek uživatele Haila

čau hele, ty zadní desky se

čau hele, ty zadní desky se maj "nalepit" na pistek a třmen? jakože na destičkách stahnu folii a nalípe se sami až tam dám třmen?de mi o to, že sem koupil desky zimmermann a tam žádná lepící strana není, tak jestli to nevadí.Díky:)

Obrázek uživatele bob

Dík za návod, nejdůležitější

Dík za návod, nejdůležitější informací je asi nutnost zadní pístky brdy otáčet při zatlačení.Ještě přidám jednu informaci torx na čepech předních brzd je T45, toto info jsem marně na netu hledal a nakonec to vyřešil pokus-omyl.

Čtěte také:

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení