Alu kola na zimu – ano nebo ne?

Skoda Octavia


 Pravidelné a rozsáhlé internetové diskuze, které se na podzim objevují, mají jedno společné téma – „Jsou vhodná ALU kola pro jízdu v zimním období?“

Zastánci plechových disků argumentují zejména nižší cenou. Majitelé alu kol pak zase vyzdvihují design kol nebo jejich vyšší pevnost. Důležitý však je jeden základní fakt a to, že žádná kola se nedělají jako zimní nebo letní. Všechna se vyrábí jako celoroční a tomu odpovídají i výrobní testy, které se zaměřují mimo technickou bezpečnost i na odolnost v extrémních podmínkách např. zimního provozu.


Pokusili jsme se proto podívat na tuto otázku z jiného pohledu. Vybrali jsme nejčastější dotazy, které se týkají zimního provozu litých kol a k nim jsme přidali nejen odborné, ale laické odpovědi (tím myslíme zkušenosti řidičů z diskuzí). Vznikl zajímavý přehled o této problematice, který Vám sice jednoznačné doporučení nedá, ale vyvrátí některé mýty.

Poškozuje používání sněhových řetězů alu kola?
Vzhledem k tomu, že sněhový řetěz je volný mechanický díl, který je pomocí různých patentů připevněn na plášť a kolo, může vždy dojít k drobnému mechanickému poškození. K tomuto poškození však může dojít jak u plechových disků, tak i v případě alu kol. Riziko tohoto problému lze však snížit na minimum a to především správným a včasným namontováním řetězů, plynulou jízdou, ale především používáním kvalitních atestovaných modelů se správnými rozměry. Tento argument právě mnoho řidičů na diskuzních fórech. Kdo by se však obával poškození i přesto, může použít textilní sněhové řetězy, které kolo i plášť ochrání v maximální míře.    

Může chemické ošetření vozovky poškodit povrch alu disků?
Jak už bylo napsáno v úvodu – plechová i litá kola jsou vyráběna jako celoroční s testovanou povrchovou úpravou do nejnáročnějších podmínek. Jedním z testů trvanlivosti litých kol je dlouhodobé působení kyseliny na mechanicky poškozený povrch kola. Testované kolo nesmí ani po 300 hodinách testu vykazovat známky koroze. I z toho vyplývá, že v případě běžné zimní údržby kol nedojde k poškození povrchu alu kola vlivem chemických roztoků z vozovky. Na fórech se tomuto tématu věnovalo poměrně dost řidičů a zkušenosti jsou různorodé. Převládá však názor, že pokud se kola myjí, byť jen vodou, častěji než v létě (což je přirozené) a občas se umyjí doporučenými čisticími prostředky na alu kola, nedochází k avizovanému narušení povrchu ani při opakovaném zimním provozu.  

Může kola poškodit inertní posyp vozovky?
Je objektivní říct, že při agresivní jízdě na povrchu s pískovým nebo štěrkovým posypem, může dojít k nejen k mechanickému poškození alu kol nebo plechových disků, ale i k poškození podvozku, nápravy, výfuku atd. Takto poškozené součásti pak také hůř odolávají korozi. Odolnost proti mechanickému poškození povrchu alu kol je dána tloušťkou a pružností laku, kterým jsou alu kola opatřena. Mechanická odolnost povrchového laku je zkoušena pádovým testem, kdy je povrch litá kola vystaven rázu kovového předmětu a hmotnosti i rychlosti odpovídající odletujícím větším kamínkům posypu. V diskuzích se však mnoho řidičů přiznalo, že k poškození povrchu disku u nich nedošlo ani tak od posypového materiálu, jako od mechanického poškození o obrubník. Tomu se dá samozřejmě předejít, i když je pravda, že v zimě, s nahrnutým sněhem na okraji vozovky je to někdy obtížnější. Plechový disk je sice měkčí a dá se snadněji opravit, alu kola jsou zase pevnější a tak k podobnému poškození nedochází tak snadno.

Litá kola jsou prý několikanásobně dražší než plechová kola?
Snad nejčastějším argumentem proti alu kolům na zimu, je tvrzení, že jsou alu kola příliš drahá. Místo dlouhého popisu jsme porovnali cenu běžných 15“ plechových disků a alu kol na vozidlo Citroen Berlingo HDI 90  2008. Zatímco plechová kola jsou v nabídce od 1337 Kč, základní, ale kvalitní litá kola Dotz Imola pořídíte už od 1843 Kč. Rozdíl na jednom kole je tedy zhruba 500 Kč.  

Je design tak důležitý?
Na tuto otázku snad nejlépe odpověděl jeden z řidičů na diskuzním fóru, který napsal zhruba toto: „…když jsem si vybíral svoje nové auto, kladl jsem velký důraz nejen na značku a motor, ale taky na design a kvalitní barvu, vnitřní vybavení, potahy a kola. Teď, když mám na víc jak třetinu roku dát na to krásné auto plechové disky, připadám si jako hlupák, že jsem si vůbec zbytečně připlácel za metalízu…“
Je sice možné na plechové disky nasadit designové kryty, ale ty zrovna na zimu nejsou to nejlepší. Zadržuje se za nimi hodně sněhu a soli a urychlují tak případnou korozi disku. Zadržený sníh navíc díky nevyvážené hmotě může způsobovat vibrace kola a drobně, ale vytrvale způsobuje poškození podvozku. Taky při jízdě v hlubším sněhu nejsou kryty ideální. Pokud tedy jezdíte v zimě na plechových discích, raději kryty oddělejte.

Mají alu kola lepší jízdní vlastnosti?
Nedá se říct přímo, že litá kola vytváří výrazně lepší jízdní vlastnosti. Jsou však tužší a pevnější než plechové disky. V kombinaci s kvalitní zimní pneumatikou však vytváří výkonný celek, který umožňuje nejen rychlou reakci řidiče na vzniklou kritickou situaci na vozovce, ale snižuje také např. spotřebu paliva.  


Mohou ovlivnit alu kola funkci brzd?
Před časem se objevila zpráva Škody Auto, že při severském testu Fabie kombi došlo k opakovanému problému s brzdami. I přes opakované technické kontroly neobjevili technici závadu, která by tyto poruchy mohla způsobovat. Závěr pak byl poměrně překvapivý. Viníkem byla podle Škody Auto použitá alu kola, která na testovaná vozidla Škoda sama namontovala. Vysvětlení bylo v tom, že větší díry mezi paprsky kol umožnily vniknout většímu množství sněhu a nečistot k brzdovým třmenům, kde pak způsobily špatnou funkci brzd. Na internetu mnoho řidičů reagovalo na tento článek tím, že naopak v případě zimních plechových disků se jim za diskem u brzdy hromadí mnohem více sněhu, který se přes tento typ disku nedá pořádně odstranit, a přesto s brzdami nemají žádný problém. Fakt, že nebudou asi alu kola hlavním problémem Škody je běžné používání zimních alu kol u „severských výrobců“ např. u značky Volvo.

Musím se o alu kola v zimě neustále starat?
Odpověd je velmi jednoduchá – tak jako o celé auto je třeba se v zimě trochu víc starat než v létě, tak je třeba věnovat zvýšenou péči i kolům. Tím, že budete průběžně udržovat kola čistá, zvyšujete nejen jejich životnost, ale i dalších komponentů jako jsou brzdy, náprava, tlumiče atd.
Ani s doporučenými čistícími prostředky na alu kola to není nutné nijak přeháňět. Většinou stačí před celkovým mytím vozidla předčistit i kola. Jinak jen v případě silného znečištění.

 

 


 

Obrázek uživatele daniel.deryl

Proč ne, sice je větší

Proč ne, sice je větší riziko, že si je zničíte, pokud neubrzdíte auto, avšak to není až takový problém, plus si je můžete vždy nechat opravit: http://www.united-c.cz/sluzby/opravy-disku-z-lehkych-slitin/ :)

Čtěte také:

Hledat

Stojan na pneumatiky, regály na pneumatiky, regálové systémy

Přihlášení